Sırt Bölgesi İçin Evde Yapabileceğiniz Pilates Hareketleri

Bir çok kişi pilatesin faydalarını sadece kilo vermek ve düzgün bir fiziğe sahip olmak olarak görse de aslında pilates vücut ve zihin arasında bir bütünlük sağlayan çok yönlü bir egzersiz türü. Vücudun direncini sağlamak, kondisyonu artırmak, kalça ve bel bölgesinde bulunan rahatsızlıkları azaltmak, duruş bozukluklarını düzeltmek, doğru nefes alabilmeyi sağlamak pilatesin kişiye faydalarından sadece bir kaçı. Sırt ve bel ağrılarına iyi gelmesi, sırt bölgesini şekillendirerek forma sokması da bu faydalar arasında yer alıyor.

Eğer sırt bölgenizi güçlendirmek ve şekillendirmek gibi bir düşünceye sahipseniz yapmanız gereken bir de pilates topuna sahip olmak. Sonrasında herhangi bir salona gitmeden doğru hareketler ile evde pilates yapabilmeniz ve sırt bölgenizi güçlendirmeniz mümkün.

İşte sırt bölgeniz için evde yapabileceğiniz pilates hareketleri :

1 . Superman Ball Lifts

sırt bölgesi için pilates hareketleri

Matınızın üzerine yüz üstü olacak şekilde yatın. Ellerinizi görseldeki gibi başınızın yanlarında olacak şekilde uzatın. Pilates topunu iki ayağınızın arasına alın. Karın kaslarınız gerilmiş durumda olsun. Nefes alın ve ayaklarınızı pilates topu ile birlikte havaya kaldırın. Aynı anda kollarınız, göğsünüz ve dizleriniz de havaya kalkmalı. 10 saniye boyunca bu pozisyonda bekleyip başlangıç pozisyonunuza geri dönün. Superman ball lifts egzersizi tüm sırt bölgenizi çalıştırır.

Bu hareketi 10 kez tekrarlayın.

2 . Upper Back Lifts

sırt bölgesi için pilates hareketleri

Topı matınızın ortasına alın ve göbek bölgeniz pilates topunun üstünde olacak şekilde topun üzerine uzanın. Ayaklarınız omuz hizasında açık olmalı. Ayak parmaklarınızı yere oldukça bastırın. Ellerinizi mekik çeker gibi başınıza getirerek nefes alın ve gövdenizin üst kısmını olabildiğince yukarıya kaldırın. Göğsünüz topa değmemeli. Nefes verirken gövdenizi başlangıç pozisyonuna geri getirin. Upper back lifts egzersizi üst sırt kaslarınızı çalıştırırken duruş bozukluklarını da düzenler.

Bu hareketi 10 kez tekrarlayın.

3 .Ball Back Extension

sırt bölgesi için pilates hareketleri

Bir önceki egzersiz gibi pilates topuna göbeğinizi yaslayın, ayaklarınızı açın. Kollarınızı önde, ellerinizi yumruk halinde görseldeki gibi birleştirin. Baş parmaklarınız dışarıya bakacak pozisyonda olmalı. Ardından nefes alın ve nefes verirken gövdenizin üst bölümünü mümkün olduğunca havaya kaldırın. Aynı anda kollarınızı geniş açıda iki yana açın. Tekrar nefes alarak başlangıç pozisyonuna gelin. Ball Back Extension egzersizi sadece sırt bölgenizi güçlendirmek ile kalmayacak karın bölgenizi de çalıştıracaktır.

Bu hareketi 10 kez tekrarlayın.

5 . Opposite Limb Extension

sırt bölgesi için pilates hareketleri

Bu pilates egzersizine de göbeğinizin üzerinde başlıyoruz. Bacaklarınızı kalça hizanızda olacak şekilde açın. Ellerinizi ise omuzlarınızdan az geri olacak şekilde yere koyun. Aynı anda sağ kolunuzu ve sol ayağınızı havaya kaldırın ve 2-3 saniye bekleyin. Daha sonra sol kolunuzu ve sağ bacağınızı havaya kaldırın ve 2-3 saniye de bu pozisyonda bekleyin. Hareketi mümkün olduğunca kontrollü ve dengede yapmaya çalışın. Hızlı yapmaya çalışmak hareketi doğru yapmanızı engelleyecektir. Opposite limb extension hareketi sırt ve karın kaslarını güçlendirdiği gibi denge duyunuzu da geliştirir.

Hareketi her iki taraf için de 10 kez tekrarlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir