Pilatesin Vücuda Etkileri Nelerdir?

pilatesin-faydalariFitness çeşitleri arasında yer alan ve 1900’lü yıllarda Joseph Pilates tarafından geliştirilen pilates; birbiriyle bağlantısı bulunan 500 temel hareketten oluşuyor. Diğer fitness türlerinden farklı olarak pilates esnasında hareketler sürekli olarak tekrar edilmiyor; pilates, hem zihinsel hem de bedensel kontrolü hedefliyor.

Konsantrasyon, kontrol, merkezleme, akıcı hareket, kesinlik ve nefes olmak üzere 6 temel öğesi bulunan pilates; yanlış uygulandığı takdirde kişide birtakım kas rahatsızlıklarının, kemik kırık ve çıkıklıklarının görülmesine neden oluyor.

Bu yüzden pilatese başlamayı düşünüyorsanız kesinlikle pilates eğitmenlerinden ders almanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Peki, pilatesin vücuda etkileri neler?

  • Pilates; karın, kalça, bacak ve kol kaslarının güçlenmesine yardımcı oluyor. Böylelikle de vücut dengesinin sağlanmasına da katkıda bulunuyor.
  • Pilates; zihni stresten uzaklaştırarak, vücudu rahatlatıyor.
  • Zihni açan ve dinlendiren pilates; dengeyi geliştiriyor; kişinin kendi vücudunu keşfetmesine olanak tanıyor.
  • Pilates; vücudun sadece belirli bölgelerini hedeflemiyor. Tüm vücudun ve tüm organların çalışmasını ve gelişmesini sağlayan hareketler içeriyor. Eklemlere esneklik kazandıran pilates; kas ve kemik yapısının da sağlığını koruyor.

pilatesin-faydalari

  • Genç ya da yaşlı her yaştan kişiye hitap eden pilates; kişinin yaşlanma sürecini yavaşlatıyor ve yaşlılık nedeniyle kişide ortaya çıkan güç kaybını da en aza indirgiyor.
  • Güçlü ve kaliteli bir diyet programına pilates eşlik ettiğinde kaslardaki ve vücuttaki yağ oranı da azalmış oluyor. Yani pilates; bir nevi genç, yağsız ve fit bir vücuda sahip olabilmenizin kapılarını aralıyor.
  • Vücuttaki enerji akışını hızlandıran pilates; solunum, kan dolaşımı ve omurga sağlığını korumakla kalmıyor; enerji seviyesini de maksimize ediyor.
  • Düzenli ve sürekli olarak yapıldığı takdirde kişinin zayıflamasına da katkıda bulunuyor. Yani pilates; yağ yakım sürecini de hızlandırıyor.
  • Vücuttaki olumsuz enerjilerin dışarıya atılmasına aracılık eden pilates; zihnimizi negatif düşüncelerden temizlememiz aşamasında da bizlere yardımcı oluyor.
  • Kalça ve karın kaslarımızı sıklaştıran pilates; kaslardaki yağ oranını azaltarak, bizleri daha atletik bir vücuda kavuşturuyor.

Kısacası pilatesin vücuda etkileri ve faydaları saymakla bitmiyor. Sağlıklı bir yaşam adına sizlere de en kısa sürede pilatese başlamanızı öneriyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir