Pilatesin En Önemli 5 Faydası

Pilates çılgınlığı gün geçtikçe daha da büyüyerek artıyor. Önceden az bilinen ve bu sebepten dolayı yapmanın sadece pilates salonlarında mümkün olduğu pilates, artık evinizde bahçenizde her yerde kolaylıkla yapabileceğiniz bir egzersiz haline geldi. Pilates üzerine yüzlerce video ve egzersiz yazıları bulmak mümkün, bu pilates egzersizlerini yavaş yavaş adım adım uygulayarak evinizde kolaylık yapabilirsiniz.

Yanlız pilatese başlamadan önce pilatesin vücudumuza ve kişiliğimize sağladığı faydaları bilmekte yarar var. Pilatesin faydaları saymakla bitmese de en önemli 5 faydasını sizler için hazırladık.

1 . Pilates duruşunuzu düzenler. Pilates yaparken yaptığınız her pilates hareketi iskelet sisteminizin doğru olarak hizalanmasına yardımcı olur. Doğru duruş, rahat hareket etmenize ve kolay nefes almanıza yardımcı olduğu gibi, kan dolaşım rahatsızlıkları, sırt ve boyun ağrıları gibi bir çok hastalığın oluşmasını da engelleyecektir.

pilatesin faydaları

2 . Pilates bütün vücudunuzu hedefler. Pilatesin faydalarından bir diğeri de tek bir bölgeye değil tüm vücuda odaklanması. Vücudun sadece belli bir kısmını veya bazı organlarınızı hedeflemez, tüm vücudunuzu ve organlarınızı içeren yüzlerce hareketi içerir. Kas ve kemik yapınızın esnekliğini artırır, vücudunuzdaki tüm kasların çalışmasını ve güçlenmesini sağlar. Ayrıca pilates sadece vücudunuzla kalmayıp zihninize de oldukça fayda sağlar. Günlük hayatın stresini, gerginliğini atmanıza ve depresyonu yenmenize yardımcı olur.

3 . Yaşlanma sürecini yavaşlatır, genç kalmanızı sağlar. Düzenli olarak pilates yaptığınızda vücudunuz dinç ve canlı kalır, hamilelikten yaşlılığa her yaşta kişi için yer alan pilates hareketleri, her döneminizde kolaylıkla yapılabilir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte gelen güç kayıpları, sağlık problemleri gibi konuların geciktirilmesi pilates ile mümkündür. Ayrıca pilates gelecekteki yaralanma ya da sakatlanma risklerini de ortadan kaldırır, daha güçlü bir bünyenizin olmasını sağlar.

evde pilates egzersizleri

4 . Pilates vücudunuzu keşfetmenizı ve esnekliğinizi artırmanızı sağlar. Daha güçlü ve daha esnek bir omurgaya sahip olmanızı sağlarken, kas esnekliğini geliştirir. Pilatesin temelinde vücudun esnekliğini geliştirebilmek için kas liflerini germe işlemi yatar, bunun sayesinde de kas lifleri gerilerek vücut esnekliği korunur. Düzenli pilates egzersizleri ve dinamik pilates hareketleri sayesinde, hem kaslarınız gerilip uzayacak, hem de eklemlerinizin hareket alanı genişleyecektir.

5 . Pilates ile kilo vermeniz kolaylaşır. Diyet, sağlıklı beslenme programlarınıza pilatesi de eklediğinizde kilo vermeniz daha da kolaylaşacaktır. Düzenli pilates egzersizleri sonrasında vücudunuzda var olan kaslar güçlenir ve bu sayede kalori yakma oranınız artar. Kilo vermenize yardımcı olduğu gibi düzenli devam edildiğinde mevcut kilonuzu korumanızı da sağlar.