Pilates Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Pilates Teknikleri

Günümüzün egzersizi pilates, düzenli olarak yapıldığında kas sistemini çalıştırarak güçlendiren,tüm vücuda etki ederek şekillendiren ve forma sokan, gücü zindeliği ve yaşlılık süresini uzatan en eğlenceli egzersizlerden biri. Vücuda esneklik katarak kilo vermeyi kolaylaştıran pilatesi yaparken başarılı olmak için bazı temel tekniklere dikkat etmek gerekiyor.

Peki pilates hareketlerini yaparken dikkat edilmesi gereken pilates teknikleri neler?

pilates-hareketleri1 . Nefes

Sadece pilates yaparken değil hemen her egzersizde nefes kontrolü çok önemli. Kontrollü, doğru ve düzenli nefes alışverişleri doğru teknik ile uygulandığında pilatesten gerekli verimi daha kolay ve güçlü bir şekilde alabilirsiniz. Nefesinizi karnınız her zaman içerideyken burundan alıp, ağızdan yavaşça vermelisiniz. Nefesinizi göğüsten değil, karından almalısınız.

2 . Postür

Bel ve boyun bölgenizi sakatlamamak, fazla yük bindirmemek için pilates yaparken duruşunuza önem vermeniz gerekiyor. Her pilates hareketinde o harekete uygun bir duruş sergilemeye özen göstermelisiniz.

3 . Beden Farkındalığı

Pilates hareketlerinde, her hareket dizisinde farklı bir bölgeye ağırlık verilir. Her zaman çalıştırdığınız bölgeye odaklanarak, o bölgeyi merkezlemeli , o bölgedeki kaslarınızı hissetmeli, o bölgeye odaklanmalısınız.

4 . Zaman

Pilates aceleye getirilecek bir egzersiz değildir. Yavaş ve emin adımlar ile ilerleyerek her hareketi doğru bir konsantrasyon süreci ile yöneterek gerçekleştirmelisiniz. Vücudunuzu tanıyarak, hissederek, tüm egzersizleri ayrı ayrı bir bütün olarak değerlendirerek sürdürmelisiniz.

5 . Zorlama

Pilates egzersizlerini gerçekleştirirken vücudunuza, başlangıç düzeyinize uygun hareketler ile başlamalı, vücudunuzu zorlayacak kaslarınızı zedeleyecek egzersizlerden kaçınmalısınız. Acele ederek zor hareketlere geçmek sadece sakatlık riskini artırır, yavaş ve doğru bir şekilde ilerleyerek egzersizleri gerçekleştirmeniz, boyun, sırt, bel bölgelerinizi özellikle zorlamamaya özen göstermelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir