Pilates ve Konsantrasyon

İnsan beyni aynı anda birden fazla işi yapmaya yatkındır ama yine de dikkat sadece tek bir noktada toplanabilir. Ne yapıyor olursanız olun o işe dikkatinizi vererek konsantrasyon sağlamak o işi en iyi şekilde yapabilmenizi sağlamaya yarar. Konsantrasyon sayesinde yaptığınız işi daha verimli ve daha kontrollü gerçekleştirebilirsiniz.

Bu konu pilates egzersizlerinde de geçerlidir. Pilates egzersizlerinizde, egzersizleri gerçekleştirirken çalıştırdığınız bölgeye, vücudunuza ve yaptığınız egzersizlere odaklanmanız oldukça önemli. Yoğunlaşmayı ne kadar gerçekleştirebilirseniz vücudunuza olan farkındalığınız da o oranda artar, zihniniz öğrenmeye ve kavramaya daha açık olur, hareketleri daha sağlam ve doğru uygulayabilirsiniz. Bu konsantrasyon sayesinde de yanlış hareketlerden doğacak olası sakatlıklarında önüne geçebilirsiniz.

Egzersizlerinize başlarken ilk olarak nefesinize odaklanarak, nefes alış verişlerinize konsantre olabilir bu sayede enerjinin vücudunuzdaki hareketlerini izleyebilirsiniz. Nefesinize odaklanmanız gerçekleştireceğiniz egzersizlerin etkilerini de daha rahat hissetmenize yardımcı olacaktır.

Pilates yaparken gerekli konsantrasyonu sağladığınızda bir süre sonra tüm hareketlerinizde farkındalık yaşamaya başlayacaksınız. Bacağınızı hareket ettirirken ne hissediyorsunuz, karnınızı içenize çektiğinizde hangi kaslar çalışıyor tüm hareketleriniz hissedilebilir bir duruma gelecektir.

Pilatese başlarken kafanızda yer alan o güne ait ne varsa silip atın, tüm kaygı, endişe ve stres durumlarını zihninizden uzaklaştırın ve derin bir konsantrasyon sağlayarak pilatesin vücudunuzda yarattığı etkilere odaklanın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir