Pilates Matı ile Yoga Matı Arasındaki Fark

pilates-mati-ile-yoga-mati-arasindaki-farkŞimdiye kadar pilates matı ile yoga matının aynı olduğu düşünüyor olabilirsiniz ama incelendiğinde bu iki mat birbirinden farklı. Piyasada satılan pilates matı ile yoga matları genelde karıştırılır ve birbirinin yerine fark etmeden kullanılabilinir. Evet ikisi de aynı büyüklüktedirler, görünüm olarak çok benzerdirler, ikisi de egzersizler için kullanılır, ama aralarında temel bir fark bulunur.

Yoga matları pilates matlarına göre daha incedir. Genellikle ayakta yapılan bir egzersiz türü olan yogada oturarak yaptığınız pozisyonlarda bile yeri hissetmek amaçlanır.

pilates-mati-ile-yoga-mati-arasindaki-farkBu yüzden yoga matı çok ince tutulur. Kalın matlarda yoga pozisyonlarında dengede durmak neredeyse imkansız hale gelir. Ayrıca yoga matları kaymaması için zemine yapışacak biçimde tasarlanmıştır.

Pilateste ise matın ince değil kalın olması gerekir. Pilates matının daha kalın olması yerde yapılan pilates pozlarında omurganın incinmesini önlemek açısından oldukça önemlidir. Omurga üzerinde yuvarlanılan pozisyonlarda ince mat omurga sağlığına ciddi hasarlar verebilir. Pilates matı çok sert değil, orta yumuşaklıkta omurganıza masaj etkisi yaratacak şekilde en az 10 mm kalınlıkta seçilmeye dikkat edilmelidir. Yine yogada da olduğu gibi pilates matının da kayması tehlikeli bir durum oluşturabilir, bu yüzden kaymayan pilates matlarını tercih etmeniz oldukça önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir