Pilates Hangi Kaslarımızı Çalıştırıyor?

Düzenli olarak ya da ara ara pilates yapıyoruz, pilates derslerine gidiyoruz ama pilates vücudumuzda hangi kasları çalıştırıyor, hangi pilates hareketi hangi bölgemiz için daha faydalı bilmiyoruz. Pilates yaparken yanlış sonuçlar doğurmamak ve faydalarından doğru olarak yararlanmak için hangi kas gruplarını çalıştırdığını bilmek oldukça önemli. Çünkü bilinçsizce yapılan egzersizler bazen beklenmedik kötü sonuçlar da doğurabiliyor.

Bu beklenmedik sakatlıklar ve kötü sonuçları engelleyebilmek için vücudumuzu tanımak ve pilates yaparken hangi kas grubunun ne işe yaradığını bilmek gerekiyor.

pilates ve kaslar

Powerhouse (merkez) :

Karın kas gruplarını sırt kaslarına bağlayan kas grubudur. Göbek deliğini omurgaya yaklaştırır.

Sabitleyen Kaslar:

Sabitleyen kaslar iç kısımda olan derin kas gruplarıdır. Bedeni yerinde tutarlar ayrıca kontrol merkezleridirler .  Kendi içinde üçe ayrılırlar:

  1. Gövdeyi sabitleyenler
  2. Kürek kemiklerini sabitleyenler
  3. Kalça sabitleyenler

1 . Gövdeyi sabitleyenler : İç karın kasları (tranversus, iç ve dış çaprazlar) Transversus abdominis; vücudun en derindeki karın kasıdır. Göğüs kafesinin altını ön ve arkadan korse gibi sarar . Tüm iç organları yerinde tutar. Çaprazlar (oblikler); transversusun üzerinde bulunan kas gruplarıdır. Bele şeklini verir ve yanlara eğilebilmeyi sağlar. Parmaklarınızı aşağıya ve kalçanıza doğru uzattığınızda iç obliklerin şeklini hissedebilirsiniz. Dış oblikler, iç obliklerin üzerinde zıt yöndebulunan kas gruplarıdır.

pilates ile hangi kaslar çalışır

2 . Kürek kemiklerini sabitleyenler : Orta sırt kas grupları (alt trapezius, serratus anterior ve rhomboidler) Trapezius; kürek kemiklerini indirir. Rhomboids; küreklerin arasında yer alır. Kürekleri yerlerinde tutmaya yarar. Serratus anterior; ince ve yayvan bir kas çeşididir. Göğüs kafesini içeriden yatay olarak kaplar, oradan kürek kemiklerine bağlar ve omuzları sabitler.

3 . Kalça sabitleyenler : Kalça sabitleyen kaslar, kasıklarınızı sıktığınızda ya da arasına top sıkıştırdığınızda hissettiğiniz kas gruplarıdır .

Hareket Kasları:

Vücudun yüzeyinde bulunan kas gruplarıdır. Karın kas grubunun en dıştaki kası rectus femoristir. Bu kaslar özellikle mekik yaptığımızda şişer.

evde pilates nasıl yapılır

Core Bölgesi :

Core bölgesi gövdemizi ve gövde iskeletimizi ayakta tutan büyük kas gruplarıdır.  Vücudun, sağlıklı bir postür duruşuna sahip olmasının tek yolu core bölgesindeki kasların dengeli bir şekilde kuvvetlendirilmesidir.

Pilates yaparken en çok core bölgesi denilen karın kasları çalışır. Pilates egzersizlerinin ana amacı; karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip çalıştırarak, vücudun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturmaktır. Vücudun hemen her alanını çalıştırarak tüm bu bahsettiğimiz kas grupları ayrı ayrı çalıştırır ve güçlendirir. Sakatlanmaları zorlaştırır, dayanıklılığı artırır, metabolizmayı hızlandırır.