Pilates Çılgınlığının Aklı Başında Faydaları

Yıl 1900. Joseph Pilates’in aklına öyle parlak bir fikir geliyor ki bu yaratıcı düşünce günümüze dek uzanan bir efsaneye sebebiyet veriyor. Fiziksel fitness türünde devrim niteliğinde bir hamle olarak nitelendirilen pilates temellerini tam bin yıl önce atmış, temel kas sistemlerinin kuvvetlendirilmesi ve omurganın desteklenmesi amacı ile üretilmiş bir spor biçimi. Peki onu diğer fitness türlerinden ayıran özellikler neler? Pilatesi diğer fitness türlerinden ayıran en önemli özelliği bir hareketin çok fazla tekrarlanması yerine kontrollü ve konsantre bir biçimde daha az sayıda ama daha etkili hareketlerden oluşmasıdır.

women-doing-pilates

Birbiri ile bağlantılı beş yüz temel hareketi bulunan Pilatesin beş temel devinim aleti mevcuttur. Zihinsel kontrol ile bedensel kontrol arasındaki bağlantıyı güçlendirmeyi amaçlayan Pilates, bağıntılı ve akıcı hareketleri nefes, beden ve zihin üçlemesinde birleştirir. Böylesi güçlü hedefleri olan Platesin faydaları nelerdir sorusu aklınızı kurcalıyorsa şimdi vereceğim bilgiler içinizi rahatlatacak;

 Pilatesin faydaları      

Kalça, karın, bacak ve kol kaslarının güçlenmesine olan katkıları bir hayli fazla olan Pilatesin şişkin kas görünümü değil güçlü ve diri bir vücut profili yaratıyor olması dansçıları, balerinleri ve jimlastikçileri bu spor biçimine yöneltmiştir. Tabi ki vücuda faydalarına ek olarak zihne faydalarını da belirtmekte yarar var. Stresin açık bir düşmanı olduğu aşikar olan Pilates, dengeyi ve zihinsel konsantrasyonu da geliştirmeyi ihmal etmez. Görünüme kattıkları ise bir hayli fazladır. Özellikle bayanların korkulu rüyası haline gelen gevşek karın kasları ve sarkmaya meyilli kolları ve kalçaları forma sokarak yağların yakılmasında ve bölgesel zayıflamada önemli bir rol oynar. Vücut direncini arttıran bir etkiye de sahip olan Pilates yaşlanma kaynaklı güç kaybını engelleme konusunda da tesirlidir. Yağsız kasların oluşumu konusunda üst düzey bir yetkinliğe sahip olduğunu da eklemek gerekir.

9barre1213

Gördüğünüz gibi Pilatesin faydalar yelpazesi bir hayli geniş. Siz de şayet tüm bu faydalara ek olarak atletik bir vücuda sahip olmak, enerji düzeyinizi arttırmak, kas ağrılarınızın önüne geçmek ve dengenizi geliştirmek istiyorsanız Pilates tüm bu beklentilerinize karşılık vermek için sizleri bekliyor olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir