Kimler Pilates Yapabilir?

Şimdilerin en popüler sporlarından bir tanesi olan pilates, ilk defa fizik tedavi merkezlerinde ve yatan hastalarda uygulanmıştır. Sonrasında elde edilen başarı ile birlikte tüm dünyada beğenilen bir egzersiz programı oldu. Pilatesin en önemli özelliği omurgayı desteklemeye yardımcı olan temel kasları kuvvetlendirmesi olarak görülüyor.

kimler pilates yapabilir

 

Bu kadar büyük bir hayran kitlesi oluşturmasına rağmen hala bu spor hakkında pek çok kişi tam olarak fikir sahibi değil. Böyle olunca da normalde insan sağlığına yararlı olduğu düşünülen pilates kişilerde hiçbir etki elde etmiyor. Bazı kişiler pilatesin yalnızca belirli bir yaş grubuna ait olduğunu düşünebiliyor. Halbuki gerçekte durum oldukça farklı.

 

İsteyen herkes bazı kurallara uymak şartı ile pilates yapabilir. Kendi bünyesinde pek çok farklı seçeneği bulunmasından ötürü hangi yaşta olduğu fark etmeden herkes pilates yapabilecektir. Pilatesin istenilen etkiyi ortaya koyması için belirli bir şekilde düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Böylece vücudunuzdaki kasları hissetmeye başlayacak kaslarınızı istediğiniz gibi çalıştırmaya başlayacaksınız. pilates

Yoğun kas çalışmalarının olduğu pilateste hiçbir zaman kişileri zorlayacak hareketler bulunmaz. Dolayısıyla çok ciddi sağlık sorunları bulunmayan herkes pilates yapabilecektir. Lakin pilates yapmak istediğiniz zaman bunun için mutlaka konusunda uzman ve deneyimli eğitmenler ile iletişime geçmelisiniz. Çünkü aksi bir durumda yapacağınız pilates çalışmaları sonrasında kaslarınız gelişmeyecek, tam aksine ciddi fiziksel sorunlar ile karşı karşıya kalabileceksiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir