Hamilelikte Pilatesin Faydaları

Sağlıklı bir hayat sürmenin ‘püf noktaları’ içerisinde yer alan pilates; hamilelik boyunca da birçok faydaları ile ön plana çıkmayı başarıyor. Yalnız hamilelerin pilates yaparken, aşırı zor hareketlerden kaçınmaları ve daha kolay ve daha özgür hareketlerle bu süreci geçirmeleri adeta bir ön koşul, diyebiliriz. Şayet hamilelik öncesinde pilates yapıyorsanız, hamileliğinizde de bu aktiviteye devam edebilirsiniz. İlk kez pilates yapacak olanların ise bir uzmandan destek almaları gerekiyor.

 

İşte Hamile Pilatesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

hamilelikte pilates1) Hamilelik döneminde daha önce pilates yapmayanların 14. Haftadan sonra pilates hareketlerine başlaması gerekiyor.

2) Hamilelik sürecinde pilates hareketlerinin haftada 3 kez olacak şekilde anne adayı tarafından gerçekleştirilmesi, hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumlu yönde etkiliyor.

3) Yalnız bu süreç boyunca, yorgunluk hisseden ya da tansiyon problemi ile karşılaşan adayların, pilatese bir an önce ara vermesi gerekiyor.

4) Ani baş dönmeleri, erken doğum riski ya da ani spazmlar gibi beklenmedik sürprizler de pilatese ara verilmesi gereken durumlar içerisinde yer alıyor.

Hamilelikte Pilatesin Faydaları

hamile pilatesinin faydaları1) Hamilelikte pilates yapan kadınlar; bedenlerini daha iyi kontrol ediyor ve böylelikle pilates, doğumun daha rahat geçmesine yardımcı oluyor.

2) Hamile kadınlar, doğumu kolaylaştıran diyaframı ve nefesi doğru kullanabilme, konsantrasyon ve hareketlerde akıcılık vb. istenilen özelikleri de pilates sayesinde kazanabiliyor.

3) Annenin kanı ile oksijen ve besin alan bebeklerin pilates hareketleri sayesinde kan dolaşımı temizleniyor.

4) Endorfin ve serotin hormon salgılanmasına yardımcı olan pilates, bu hormanlardan bebeğin de etkilenmesine ve bebeğin kendini daha mutlu hissetmenize neden oluyor.

Hamilelik sürecinde yapabileceğiniz pilates egzersizleri için daha önce paylaştığımız yazıları inceleyebilirsiniz :

Evde Hamile Pilatesi Egzersizleri

Hamileler İçin Pilates Hareketleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir