Hamilelikte Pilates

Hamilelik boyunca düzenli olarak egzersiz yapmak hem fiziksel hem de ruhsal olarak kendinizi iyi hissettireceğinden mutlaka yapılmalıdır. Yalnız hamilelik sürecinde yapılan pilates egzersizleri kilo vermek amaçlı olmamalıdır. Daha hafif tempoda hareketler ve yürüyüşler yapılabilir. Gebelikte oluşan sırt ve bel ağrıları, normal doğumun rahat yapılması, psikolojik olarak rahatlama ve uyku problemleri için hafif pilates egzersizler yapılmalıdır.

Peki, hamilelikte pilates önerilir mi?

Pilates egzersizleri hem anne hem de bebek için oldukça faydalı olmaktadır. Pilates, doğru olarak yapıldığı ve aşırıya kaçılmadığı sürece annenin vücut yapısındaki rahatsızlık ve hazımsızlık gibi sorunlara, annenin hamilelik sürecindeki yorgunluk hissine ve vücudun zindeliğini arttırmada oldukça etkili olmakta. Hamilelikte pilates yapmadan önce bir program oluşturulmalıdır. Bu programı oluştururken mutlaka doktorunuza göstermeli ve onun onayını almalısınız.

Hamilelikte pilates egzersizleri:

  • Hafif esneme ve gerilme hareketleri yapılabilir.

hamilelikte-pilatesin-faydalari

  • Yere ya da pilates topu üzerine vücudunuz dik olacak şekilde oturun. Kollarınızı yanlara açın. Gövdenizle birlikte sağa ve sola dönün.
  • Yere oturun ve ayaklarınızı hafifçe açın. Sol elinizi sağ ayak parmaklarınıza değecek şekilde uzanın. Tekrar düz oturun. Bu sefer sağ elinizle sol ayağınıza kadar uzanın.
  • hamilelikte-spor
  • Yerde sağ yana doğru uzanın. Sağ kolunuz başınızın altından uzasın. Sol kolunuzla önünüzden yerden destek alabilirsiniz. Bacaklarınızı birleştirip yukarı doğru vücudunuzla birlikte hafifçe kaldırın. Bir süre öyle bekleyip tekrar yere indirin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir