Hamilelikte Pilates

Pilates hem sağlıklı hem de formda bir vücut için oldukça etkili bir egzersiz türü. Hamilelik döneminde yapılan pilates de sadece kilo kontrolü sağlamayı değil bir çok alanda fayda sağlayabilir. Doktor onayı ile yapılan hamilelikte pilatese, eğer ilk kez başlıyorsanız hamileliğinizin ilk 14. haftasından itibaren başlayabilirsiniz. Ancak hamilelik sürecinde yapılan tüm egzersiz türlerinde olduğu gibi pilatesi de uzman bir eğitmen eşliğinde ya da alanında uzman birinin yardım ve yönlendirmesi ile yapmalı ve yaptığını programları doktorunuz ile paylaşmalısınız. Aksi durumda dikkatsiz, kontrolsüz uzman kontrolünde yapılmayan pilates, hamilelik sürecine ciddi olumsuz etkiler yaratabilir. Eğer hamilelik öncesinde de düzenli pilates yapıyorduysanız, gebeliğinizin ilk üç ayında da pilatese devam edebilirsiniz.

Ancak hamilelik sürecinde pilates kesinlikle kilo verme amacı ile yapılmamalıdır. Pilatesin ana amacı sağlıklı ve dinç bir vücut sağlamaktır. Hamilelik döneminde bebeğin sağlığını korumak ve gelişimini etkilemek için başta beslenme düzeni olmak üzere yapılan her şeye dikkat edilmelidir. Eğer hamilelikte düzenli bir şekilde pilates yapılacaksa bu kilo vermek amacı ile değil vücut sağlığını korumak için yapılmalı ve doktor kontrolünde olmayan hiçbir diyet uygulanmalıdır.

Hamilelikte Pilates Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Hamilelikte pilates kesinlikle doktor onayı ile yapılmalıdır. Doktor onay verdikten sonra eğer herhangi bir sakınca yoksa haftada iki ya da üç kez hamile pilatesi yapılabilir. Ancak eğer pilates yaparken aşağıdaki durumlar ile karşılaşılıyorsa plates bırakılmalı ve doktor ile görüşülmelidir.

  • Aşırı yorgunluk hissedilmeye başlandığında
  • Ani baş dönmeleri yaşandığında
  • Tansiyon düşmesi ya da çıkması yaşandığında
  • Sürekli ya da şiddetli kasılmalar görüldüğünde
  • Vajinal kanama gerçekleştiğinde

Hamileliğinizin ilk 3 ve 6. ayları arasında bebeğe herhangi bir baskı yaratmaması için yan ya da oturma pozisyonunda yapılan esneme hareketleri, 6 ve 9. aylar arasında ise ağırlıklı bir şekilde oturma pozisyonunda olan pilates egzersizleri uygulanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir