Evde Yapabileceğiniz Zayıflatan Pilates Hareketleri

En sağlıklı ve eğlenceli spor dallarından biri olan pilatesi hayat tarzı olarak belirleyip uzun süre devam ettiğinizde fiziksel ve zihinsel açıdan oldukça faydalı olabilir. Örneğin pilates duruşunuzu düzenler, duruş bozukluklarını giderir, iskelet sisteminizin doğru olarak hizalanmasına yardımcı olur. Başka bir faydası pilates sadece belirli bir bölgenizi değil tüm vücudunuzu hedefler. Yani vücudunuzdaki tüm kas yapısının çalışmasını ve güçlenmesini sağlar. Ayrıca pilates gerginliğinizi atmanıza ve depresyonu yenmenize yardımcı olur.

Tüm bu faydaların yanında asıl ilgi çekenlerden biri ise pilatesin zayıflamaya olan katkısı. Düzenli pilates yaptığınızda kilo vermeniz daha da kolaylaşacak ve kalori yakma oranınız artacak.

İşte düzenli olarak devam ettiğinizde kilo vermenize yardımcı olacak zayıflatan pilates hareketleri;

1 . Hundred Pump Pilates Hareketi

zayiflatan-pilates-hareketleri

Harekete yere sırt üstü uzanarak başlayın. Bacaklarınızı gergin ve sıkı olarak yere 45 derece açı yapacak şekilde havaya kaldırın. Sıkı bir ip ya da pilates bandı alın ve iki eliniz ile kalçanızın altında kalacak şekilde tutun. Ellerinizi ise bacaklarınızın yanında yere sabitleyin. Omuzlarınızı yavaşça yerden kaldırın , bacaklarınızı bu esnada kıpırdatmamaya dikkat edin.

Ardından bacaklarınızı karnınıza doğru çekerek pilates lastiğini geçirin ve ellerinizi görseldeki gibi başınızın üstüne kadar çekin. Kollarınız ile bu pozisyonda aşağı ve yukarı hareket yaparak başlangıç pozisyonunuza geri dönün.

2 . Statue Toner Pilates Egzersizi

zayiflatan-pilates-hareketleri

Zayıflatan Pilates Hareketlerinden biri de Statue Toner Pilates Egzersizi. Egzersize sol ayağınız üzerinde dizinizi hafifçe bükerek başlayın. Sağ ayağınızı geriye doğru diyagonal olacak şekilde uzatın. Pilates lastiğinizi iki elinizle tutarak başınızın üstüne götürün. Kalça kaslarınızı sıkın ve bu esnada sağ ayağınızı yavaşça yere indirin. Ellerinizi de aynı anda indirmeye başlayın.  Bu egzersizi 5- 10 kez tekrarlayın.

Bu egzersiz yan karın, kalça ve baldır bölgelerinizi çalıştırır ve kuvvetlendirir.

3 . Leg Balance Sculpture Pilates Egzersizi

zayiflatan-pilates-egzersizleri

Yere diz üstü çökün ve pilates ipini elinize alarak başınızın üstüne götürün. Kollarınız dik ve gergin, bacaklarınız ise yere 90 derece açı yapacak şekilde olmalı. Karnınızı oldukça sıkarak sol ayağınızı öne atın, sonrasında kendinizi iterek ayağa kalkın.

Tek bir hamle ile sağ bacağınızı arkanızda dümdüz olacak şekilde yükseltin ve vücudunuzu öne doğru eğin. Bu şekilde 3 kadar kalın ve diğer bacağınıza uygulayabilmek için başlangıç pozisynunuza geri dönün. Hareketi her iki bacağınız için de 10’ar kez tekrarlayın.

Bu egzersiz bacak ve kalça bölgenizi çalıştırır, sıkı ve gergin olmasını sağlar.

  1. Merhaba. Bu hareketleri hafta da kach kere yapmamiz gerekir ve kach kg vere biliriz? Cevabiniz ichin onceden teshekkur ederim.

    1. Merhaba,

      Bu hareketleri haftanın en az 3 günü yapabilirsiniz, diğer egzersizler ile birleştirdiğinizde daha da verimli olacaktır. Vereceğiniz kilo sizin metabolizma hızınıza, yaş, kilo vb. gibi faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Ancak sağlıklı bir diyet eşliğinde egzersizlerinizi düzenli olarak yaptığınızda hızlı bir şekilde kalori yakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir