Evde Pilates Yapanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Pilates günümüzün en çok sevilen sporlarından biri olarak görülüyor. Pilates sayesinde fazla yağlardan kurtulmak ve vücudu istenilen şekle sokmak mümkün. Ama işi ciddiyetle ele almalı ve düzenli olarak pilates hareketlerini uygulamak gerekiyor.

Pilates Hakkında

evde pilates hareketleri

  • Öncelikle vücudunuzu iyi tanımalı ve pilates sırasında yoğunlaşmanız gereken yerleri iyi bilmelisiniz. Bu sayede boşa çalışmadan ve fazladan enerji harcamadan kurtulursunuz.
  • Pilates elbette bir mucize değil. Pilatesi istikrarlı bir şekilde uygulamanız gerekiyor. Birkaç gün içerisinde bir sonuç almayı beklemek hayalcilikten öte bir şey değildir. Sabırlı olmasını bilin ve pilates eğitimlerinize ara vermeyin. Önünüzde uzun bir yol var.
  • Kilo vermek ve şekle girmek için asla kendinize fazla yüklenmeyin. Pilates yaparken sınırlarınızı bilmek ve buna uygun şekilde çalışmak çok önemlidir.
  • Pilates, kardiyo benzeri bir spor değildir. Pilates yumuşak ve yavaş yapılan, fazla baskının olmaması gereken bir egzersiz dizisidir. Bu sporda kas ağrılarının görülmemesi gerekir. Kas ağrılarınızla ilgili bir şikayetiniz varsa, bir şeyler ters gidiyor demektir.
  • Evde pilates yaparken mutlaka rahat edebileceğiniz, ışık bakımından da ferah bir noktayı seçin.

Evde Pilates Yapanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

evde pilates hareketleriPilates her ne kadar basit bir spor olarak görülse de, vücudunuzda neler olup bittiğini bir doktordan başkası bilemez. Evde pilates yapmaya karar verdiyseniz ve bu işi ciddiyetle, uzun bir zaman götürmeyi planlıyorsanız mutlaka öncesinde doktora danışarak uygun olup olmadığınızı sorun. Doktor herhangi bir hareket kısıtlaması verirse, mümkün olduğu ölçüde bu sınırları aşmamaya dikkat edin. Önceden geçirilmiş burkulma, incinme veya kırık gibi sakatlıklar pilates sırasındaki fiziki durumuzu etkileyebilir.

Pilates sırasında vücudunuzun sesine kulak verin. Ara sıra bazı hareketlerde ufak acılar duyabilirsiniz ama bu sürekli olarak devam eden acılar olmamalıdır. Evde pilates yapacağım diye acı çekmek zorunda değilsiniz. Harekete ara verin ve neyi yanlış yapıp neyi doğru yaptığınızı sorgulayın. Aynı harekete devam etmek istiyorsanız, hareketin süresini kısaltmayı ve yüklenmemeyi deneyin.

Hareketleri eksiksiz olarak uyguladığınızdan ve çalışma programınızın size uygun olduğundan emin olun. Pilatesi düzenli bir spor biçimi olarak hayatınıza sokun. Mutlaka spordan sonra bol bol su için ve sağlıklı, dengeli bir şekilde beslenmeye çalışın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir