Evde Pilates Topu ile Kalça Egzersizleri

Sıkı, dik ve diri kalçalara sahip olmak her kadının hayali. Peki pilates topu ile evinizde yapacağınız egzersizlerin sizi bu hayalinize kavuşturacağınız biliyor muydunuz?

Birçok faydası bulunan pilates egzersizlerinin faydalarından biri de kalça ve basen bölgesindeki yağları eritip, sıkı ve dik bir kalçaya sahip olmanızı sağlamak.  Pilates topu düzenli egzersizlerini yapanlarca etkisi kanıtlanmış bir pilates aleti, doğru ve düzenli kullanıldığında vücuda şaşılacak kadar güzel etkiler sağlayabiliyor. Spor yapmak ve kilo vermek için en eğlenceli yollardan biri. Çok uygun fiyatlar ile alabileceğiniz pilates topu ile evinizde uygulayacağınız egzersizler sayesinde kısa zamanda sıkı bir form kazanabilirsiniz.

İşte Evde Pilates Topu ile Kalça Egzersizleri :

1 . Egzersiz

plates-topu-hareketleri

Görseldeki gibi pilates topunu bir kolunuzun altına yerleştirin.  Bacağınızı dizinizden bükerek yere sabitleyin. Boşta kalan kolunuzu belinize sabitleyebilirsiniz. Boşta kalan diğer bacağınızı havaya kaldırın yaklaşık 2 saniye kadar tutun, daha sonra bükerek kendinize doğru çekin ve topa değdirin. Bu hareketi 10 kez tekrarlayıp diğer bacağınıza geçin ve aynı şekilde tekrarlayın.

2 . Egzersiz

pilates topu hareketleri

Ellerinizi omuz genişliğinizde açarak yere sabitleyin ve görseldeki gibi pilates topunu ayaklarınızın altına alarak şınav pozisyonuna geçin. Pilates topunu ayaklarınız ile ellerinize doğru yuvarlamaya başlayın, bunu yaparken kalçalarınızı da havaya kaldırın. Kalçanızı en tepeye getirdiğinizde bir kaç saniye durun ve eski pozisyonunuza geri dönün. Bu hareketi 10 kez tekrarlayın.

3 . Egzersiz

pilates topu hareketleri 2

Bir önceki egzersizde olduğu gibi ellerinizi omuz hizasında açarak yere sabitleyin ve pilates topunu ayaklarınızın altına alın. Sol bacağınızı pilates topunun üzerinden ayırmadan sağ bacağınızı havaya kaldırın nefes alın, kalçalarınızı sıkın ve bu şekilde bir kaç saniye bekleyin. Nefes vererek tekrar topun üzerine gelin. Sağ bacağınız için bu hareketi 10 kez tekrarlayın.

Daha sonra diğer bacağınıza geçerek aynı hareketi sol bacağınız için tekrarlayın. Yalnız bu hareketi yaparken belinizin düz olmasına dikkat edin.

4 . Egzersiz

kalça eriten pilates hareketleri

Bu kez kollarınızı pilates topunun üzerine getirerek şınav pozisyonuna gelin. Ön kollarınız ile topun üzerinde denge sağlayın. Ayaklarınız omuz genişliğinden çok az daha açık olacak şekilde olmalı. Vücudunuz başınızdan ayaklarınıza dek dümdüz bir şekilde durmalı.

Kalça ve karın bölgenizi sıkarak nefes alın, sağ ayağınızı havaya kaldırın ve bir kaç saniye bekleyin. Nefes verirken ayağınızı eski yerine getirin. Bu hareketi sağ bacağınız için 10 kez tekrarlayın. Daha sonra aynı hareketi sol bacağınız için yapın.

5 . Egzersiz

kalça eriten pilates hareketleri 2

Sırtınızın üst kısmı ve bağınız pilates topunun üzerine gelecek şekilde görseldeki gibi uzanın. Dizleriniz 90 derecelik bir açı ile kıvrık olarak yere bassın. İlk olarak sağ bacağınızı yukarıya kaldırıp bu pozisyonda bir kaç saniye bekleyin. Daha sonra aynı bacağınızı dümdüz olacak şekilde uzatın ve kalçanızı sıkarak tavana doğru kaldırın. Bu pozisyonda birkaç saniye bekleyin ve nefes vererek başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu hareketi 10 kez tekrarlayın.

Sağ bacağınız bittikten sonra aynı hareketi 10 kez sol bacağınız için uygulayın.

Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı ile Evde Pilates Topu ile Kalça Egzersizleri ‘ni düzenli olarak uyguladığınızda kalça bölgenizde meydana gelecek değişikliklere siz de şaşıracaksınız:)