Evde Pilates Lastiği Hareketleri ile Zayıflayın

Son yılların en eğlenceli kilo verme yöntemlerinden biri, kuşkusuz ki; pilates. Kolay hareketlerle ve günde bir saatinizi ayırarak vücudunuzu kıskanılacak bir biçimde şekle sokan pilates, çoğu kadının gözde egzersizleri arasında yer alıyor. Vücudunuzu şekle sokmasının yanı sıra, sağlıklı bir yaşam biçimi kazanmanıza da neden oluyor. Çünkü pilates vücudunuzu şekle sokarken, sizi fazla yağlarınızdan da kurtarıyor. Çok ucuz bir maliyetle bir pilates topu ve pilates lastiği (bandı) edinmeniz mümkün. Ve sizi çok zorlamayacak temel hareketleri öğrendikten sonra pilates; sizin de vazgeçilmezlerinizden biri olacaktır. Eğer kendinizi hazır hissediyorsanız; sizin için evde pilates egzersizleri hakkında bilgi vermek doğru olacak.

 

Pilates lastiği hareketleri ile başlayalım:

pilates-lastiği-bacak-egzersizleri

İlk hareketinizde, dizleriniz kapalı olarak yere değecek şekilde şınav pozisyonuna geçin. Bel ve sırtınızın tam ortasına lastiği yerleştirdikten sonra ön taraftan sıkıştırarak ellerinizle sabitleyin. Dirseklerinizden destek alarak eğilip kalktıkça kalça, karın, sırt ve kol kaslarınız çalışacak. Lastik bandın yarattığı gerilim, aynı enerjiyle daha hızlı olarak vücudunuzu şekillendirmenize yardım ediyor.

Pilates-bandı-hareketleri-resimli

İkinci hareketinizde; ayaklarınızla lastiğe basarak, squat (çömelme) hareketiyle dizlerinizden destek alarak eğilin. Eğilmiş bir halde dururken lastiği çekin, gevşetin ve bir süre bu hareketi tekrarlayın. Bu pozisyonda durmak karın yağlarınız yakarken, duruşunuz itibariyle de tıpkı yüzerken olduğu gibi tüm kaslarınız hareket halinde olmuş olacak.

Pilates-bandı-ile-karın-hareketleri-resimli

Üçüncü hareketinizde; dizlerinizi kırarak sırt üstü yere uzanın. Kalça kemiğinizin üzerinden geçirip yerde sabitlediğiniz lastiğin baskısına karşı kalçanızı kaldırın ve indirin. Dümdüz bir karın ve kalça altını çalıştırmak için daha kolay bir egzersiz yok. Kollarınızı kırmamaya özen gösterin.

Yukarıdaki sayıca az olan pilates lastiği hareketlerini düzenli olarak tekrarladığınızda; kol, bacak, karın ve kalça kaslarınızı sürekli çalışma halinde olacak ve kısa süre sonra vücudunuzdaki değişikliği farketmeye başlayacaksınız.

Evde pilates egzersizleri ile kısa süre içersinde oldukça sağlıklı ve sıkı bir vücudunuz olduğunu göreceksiniz. Bunun yanında fazla kilolu insanlarda yaşın ilerlemesi ile artan deri sarkmalarını tamamen ortadan kaldırabileceğiniz pilates hareketleri sayesinde daha genç bir vücuda sahip olacaksınız. Metabolizmanın hızlanarak kan akışını dengeleyen ve hızlandıran pilates sporu sayesinde vücudunuzdaki yanlış beslenme nedeni ile oluşan yağlanmalar hızla yakılıp kaybolarak kas oluşumu hızlanmış ve kuvvetlenmiş olacaktır.