Spor Motivasyonunu Artıracak Yöntemler

Hepimiz büyük bir heyecanla spora başlarız, kendimize sözler veririz ve ilk anlarda sıkı bir şekilde bunu uygulamaya koyarız. Ama zaman geçtikçe bir de bakmışız ki, koyduğumuz hedefin yanında bile değiliz. Hatta çoğu zaman motivasyonumuzu kaybettiğimiz için sporu dahi bırakmışızdır. Hiçbirimiz bunun olmasını istemeyiz. O halde gerçekten de motivasyonumuzu artıracak yöntemlere ihtiyacımız var.

İşte spor yaparken ya da spora başlarken motivasyonunuzu artıracak bazı yöntemler;

Spor Motivasyonunu Artıracak Yöntemler

1 . Gerçekçi Hedef Belirleyin

Spor motivasyonunu artıracak yöntemlerden ilki hedef belirlemek. Hedef belirlemeden girişilen her işin sonu hüsrandır. Bu yalnızca sporda geçerli değil, hayatın her alanında böyledir. Sporda belirlenecek küçük hedefler, hedefe ulaşıldığında büyük bir motivasyon kaynağı olur. Dikkat! Hedefleri büyük tutarsanız, ulaşamaz ve hüsrana uğrarsınız.

 

2 . Başkalarını İzleyin / Okuyun

Yaptığınız sporu dünya üzerinde sizden kat ve kat iyi yapan kişiler vardır. Bu insanları izlemek gerçekten de zaman zaman büyük motivasyon kaynağıdır. Yine aynı şekilde ünlü sporcuların hayatlarını ve başarı hikayelerini de okuyarak kendinizi teşvik edebilirsiniz.

Spor Motivasyonunu Artıracak Yöntemler

3 . Yaptıklarınızı Paylaşın

Spor motivasyonunu artıracak yöntemlerden bir diğeri de sosyal medya. Sosyal medya büyük bir güçtür. Sizinle aynı sporu yapan arkadaşlarınız veya tanımadığınız insanlarla etkileşimde bulunma, elde ettiğiniz başarıları paylaşmak sizi spora daha büyük bir şevkle kanalize edebilir. Paylaşma isteği güçlü bir istektir.

 

4 . Yeni Şeyler Denemekten Çekinmeyin

Spor sırasında aynı hareketleri tekrarlamak ya da yürüyüş / koşuda aynı parkuru koşmak bir süre sonra deyim yerindeyse kabak tadı verebilir. Belli zamanlarda rotadan çıkmak, alışılmışın dışında yerlerde spor yapmak sizi spora dört elle sardırabilir. Örneğin haftada bir kere dahi olsa doğada koşmayı deneyin.

5 . Kendinizi Ödüllendirin

Ödül sistemi en başta anlamsız gelse de, işe yarayacağını siz de fark edeceksiniz. Koyduğunuz hedefe ulaştığınızda, isteklerinizi gerçekleştirdiğinizde çok sevdiğiniz bir şeyi almayı / yemeyi / gitmeyi kendinize ödül olarak koyarsanız, bir sonraki sporda bu ödüllere ulaşmak için motive olursunuz.

6 . Devamlılık Sağlayın

Herkesin kendine göre bir spor ritüeli vardır. Bazıları sabah kalkıp sporunu yapar, bazıları akşam yapar ve bazıları da sporu tüm güne yayar. Sporu düzensiz yapmaktansa, her gün aynı ritüelde gerçekleştirmek önemlidir. Örneğin her sabah kahlvaltı sonrası spor yapıyorsanız, bir süre sonra yapmadığınız zaman kendinizi rahatsız hisseder ve yeniden motive olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir