Propolisin Faydaları Nelerdir?

Hayatımıza son yıllarda hızlı bir giriş yapan propolis ağaç tomurcuklarından arıların topladığı reçineli bir maddedir. Kayın, karaağaç, kozalaklı ağaç türlerinden toplanan propolis polifenol, fenolik asit ve bunların esterleri, terpen, steroit, B1, B2, C ve E vitaminleri, mineral ve aminoasit açısından oldukça zengindir.

Propolisin Faydaları

propolisin-faydalari-nedir

1 . Bağışıklık sistemini güçlendirir.

2 . Çok iyi bir yara iyileştirici ve mikrop kırıcıdır. Yaraların iyileşmesini 4 kat hızlı sağladığı ortaya çıkmıştır.

3 . Çok güçlü bir antioksidandır.

4 . Propolis doğada bulunan en güçlü doğal antibiyotiklerden biridir. Soğuk algınlığından korunmak için kullanılabilir. Ayrıca bademcik iltihabı, farenjit, larenjit gibi hastalıkları tedavi edici özelliği vardır.

5 . Diş beyazlatılmasında kullanıldığı gibi, gargara yaparak diş eti iltihabı, plak ve tartar oluşumu, ağız içi ve gırtlak enfeksiyonları gibi rahatsızlıklarda kullanılabilir.

6 . Deride oluşan enfeksiyonlara karşı etkilidir.

propolisin-faydalari-nedir

7 . Propolisin faydalarından bir diğeri de saç sağlığına olan katkıları. Şampuanınıza ekleyerek kepek oluşumunu engelleyebilir, saçınızı daha canlı ve kuvvetli yapabilirsiniz.

8 . Sindirim sistemini güçlendirir.

9 . Akne ve uçuk tedavilerinde kullanılır.

10 . Kulak ile ilgili rahatsızlıkları tedavi edicidir. ( iç kulak iltihabı, dış kulak iltihabı, akut kulak rahatsızlıkları )

11 . Anti kanser özelliği bulunur.

12 . Tüberkülozu tedavi edicidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir