Lao Tzu ‘dan Hayatı Etkileyecek 15 Söz

Taoizm ‘in kurucusu olan Lao Tzu, birbirinden etkileyici 15 sözü hayatınızı yönlendirirken size yol gösterecek ve yeni başlangıçlar için güç ve ilham sağlayacak.

1 . Binlerce kilometrelik bir yolculuk bile, tek bir adımla başlamak zorundadır.

2 . Tanrı, size istediğiniz insanları değil, ihtiyacınız olan insanları verir. Öyle ki bu insanlar size yardım edecek, sizi incitecek, size acı verecek, sizi terk edecek, sizi sevecek ve olmanız gereken insan olabilmenizi sağlayacaktır.

3 . Biri tarafından yürekten sevilmek güç, birini yürekten sevmek ise cesaret verir.

4 . Çok kıymet verdiğim üç hazinem var: birincisi sadelik, ikincisi sabır, üçüncüsü de merhamettir. Düşüncelerinizde ve davranışlarınızda sade olduğunuzda, varlığın kaynağına dönersiniz. Dostlarınıza ve düşmanlarınıza karşı sabırlı olduğunuzda, ne olursa olsun anlaşma sağlarsınız. Kendinize karşı merhametli olduğunuzda, dünyadaki bütün insanlarla barış sağlarsınız.

5 . Başkalarını bilmek bilgeliktir, kendinizi bilmek ise aydınlanmadır.

6 . Gülün rüzgarla oynayışını hiç izlemedin mi?
Güneş ile bir aşk yaşar; çok kırılgandır.
Başını dik tutar. Kırılgandır ama güçlüdür.

7 . Hayat, devamli degisen dogal olgularin zinciridir.

8 . İnsanlara liderlik etmek istiyorsanız, onlarla birlikte yürüyün.

9 . Yaşamın tümü, mükemmelliğe doğru kendiliğinden oluşan bir harekettir. Ona karşı güç kullanıp, zorlama çünkü eninde sonunda eski durumuna geri dönecektir. Yaşamın doğal bir biçimde akmasına izin ver.

10 . Kâsenizi ağzına kadar doldurursanız, dökülecektir. Bıçağınızı keskinleştirmeye devam ederseniz, körleşecektir. Para ve güvenlik peşinde koşarsanız, kalbiniz asla açılmayacaktır. İnsanların onay vermesini önemserseniz, onların mahkûmu olursunuz. İşinizi yapın ve geri çekilin. Dinginliğe giden yegâne yol budur.

11 . Herkes sevinçten gülümsüyordu, onlar için hayat birçok bahar duygusunun eşlik ettiği bir bayramdı. Yalnızca ben katılmıyordum, ben yanlış bir dünyada yaşıyordum. Henüz pek gülemeyen ve neredeyse bütün gün uyuyan yeni doğmuş biri gibiyim ben.. Bu kadar ayrı, bu kadar yabancıyım ben. Herkes doludizgin yaşıyor, yalnızca ben bomboşum. Gerçekte, çılgın bir kalbim var benim, ama öylesine tek yanlı ve akılsız..

Herkes berrak bir aydınlığa bakıyor, yalnızca benim etrafım karanlık. Herkes kendine güvenle çıkıyor ortaya, yalnızca ben güvenmiyorum kendime. Rüzgarın savurduğu bir yaprak gibi amaçsızca sağa sola savruluyorum. Diğerleri canla başla amaçlarına ulaşmaya çalışıyor, buna karşın ben beceriksizim, yalnızca ben çaresizim, diğer herkesten farklıyım ben, hala besleyici anneye muhtacım.

12 . Birisi tarafından delice sevilmek size güç verir, birisini delice sevmek ise cesaret.

13 . Yaşamak için zaman var ve ölmek için de ama şu anı reddetmek için asla yok.

14 . Kırılmamak için bükül
Düz olmak için eğril
Dolmak için boşal
Parçalan ki yenilen
Az şeye sahip olanlar çoğa kavuşabilirler
Çok şeyi olanların zihni karışır..

15 . Eğer bütün insanlığı uyandırmak istiyorsanız, bütünüyle kendinizi uyandırın. Dünyadaki acıları bitirmek istiyorsanız, içinizdeki karanlığı ve negatif enerjiyi yok edin. Aslında dünyaya verebileceğiniz en büyük hediye kendi değişiminizdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir