İlham Alacağınız Dalai Lama Sözleri

Mutluluğı ve dünya barışını tüm evrene yaymayı hedefleyen Dalai Lama, Tibet ‘in ruhani bir lideridir. Sadece Tibet ‘in değil, Budizm’in de lideri olarak görülen Dalai Lama, barışçıl, huzur dolu ve hoşgörü ve merhamet içeren sözleri ile milyonlarca insana ilham kaynağı olmuştur.

Dalai Lama Sözleri

1 . Her sabah uyandığında kendine şunları söylemeyi unutma: Bugün de uyandığım için şanslıyım, kıymetli bir hayatım var ve bunu boşa harcamayacağım, tüm enerjimi kendimi geliştirmek, kalbimle başkalarına da ulaşmak, herkesin iyiliğini sağlayacak şekilde aydınlanmak için kullanacağım. Başkalarına karşı iyi niyetli olacağım, başkalarına sinirlenmeyeceğim veya onlar hakkında kötü düşünmeyeceğim.

2 . Yüreğin sevgi ile dolu olması ve diğer insanların selametini düşünmek bir mutluluk halidir, ister dindar olun ister olmayın.

3 . Sevdiklerinize uçmaları için kanatlar, geri dönebilmeleri için kökler verin. Ve de yanınızda kalmaları için nedenler.

4 . Unutma ki istediğini elde edememek bazen müthiş bir şans eseridir.

5 . İnsan para kazanmak için sağlığını harcıyor. Sonra sağlığını geri kazanmak için para harcıyor. Sonra bir de gelecek için o kadar endişeli ki; anı yaşayamıyor. Sonuç olarak ne şimdide yaşıyor ne de ne gelecekte. Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşıyor ve aslında hiç yaşamadan ölüyor.

6 . Karşılaştığımız zorluklara karşı kayıtsız kalmak, kabul edilemez bir şey. Yapmamız gereken şey sonuna kadar direnmek ve asla vazgeçmemek.

7 . Mutluluğun kaynağı ne para, ne de güç. Mutluluğun kaynanığı sıcak kalplilik.

8 . Eylemlerimizin vahşi yaşamı ve doğayı nasıl etkilediğini ve diğer insanları nasıl etkileyebileceğini düşünmek zorundayız.

9 . Öfkenin sorunların çözümünde hiçbir şekilde faydalı olmadığını, buna karşın sabrın ve merhametin yardımcı olduğunu anlamamız lazım.

10 . İster dindar olun ister olmayın, insan olarak hepimizin şefkate ihtiyacı var.

11 . Eğer bir problemin çözümü varsa;bu problemin çözümü için bir şeyler yapabilecek yeterlilikteysen bu problem için endişelenmene gerek yok. Eğer bir problemin çözümü yoksa ve bu problemi çözecek bir şey yapabilecek yeterlilikte değilsen endişelenmenin de sana bir faydası dokunmaz. Her iki durumda da endişelenmek gereksiz birşeydir.

12 . Sessizlik bazen en iyi cevaptır.

13 . En karanlık günlerde bile umut bulur, aydınlık günleri düşünürüm, ben evreni yargılamam.

14 . Mümkün olduğunca nazik olun.Ki her zaman mümkündür.

15 . Aşk,merhamet ve hoşgörü lüks değil,ihtiyaçtır. İnsanoğlu onlar olmadan hayatta kalamaz.

16 . Benim dinim çok basit:Benim dinim iyilik.

17 . Yaşlılığında hatıralarıyla keyif alacağın iyi ve onurlu bir yaşam sür.

18 . Bazen işler kötü gidebilir, bu normaldir. Ancak Tibet’te bir söz vardır ‘Dokuz defa başarısız ol, dokuz defa yeniden dene’

19 . İnsanlar, hayatta tatmin ve mutlu olmak için farklı yollar seçer. Onların sizinle aynı yolda olmamaları, yollarını kaybettikleri anlamına gelmez.

20 . Biz farkında olsak da olmasak da her şeyin altında tek bir soru yatar: Hayatın amacı ne? Her insan doğduğu andan itibaren mutluluğu ister, acı çekmekten kaçar. Bunu ne sosyal şartlar, ne eğitim seviyesi ne de ideolojik şartlar değiştirebilir. Varlığımızın en temelinde hepimiz sadece mutlu olmak istiyoruz. Asıl önemli olan, mutluluğu neyin getireceğini keşfetmek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir