Daha Sağlıklı Beslenmek için Öneriler

Hayatımız boyunca sağlıklı beslenmenin önemini konuşup tartışıyoruz ama yine de gün sonunda beslenmemize o kadar da iyi dikkat etmiyoruz. Hayatımızın orta yerine yerleşen fast food ürünleri, dışarıdan yenen yemekler, düzensiz öğün saatleri vs. derken hayat sağlıksız beslenme alışkanlıkları ile geçiyor. Peki daha sağlıklı beslenmek için uygulanabilecek yöntemler neler?

Sağlıklı Beslenmek için Öneriler

saglikli-beslenme-yollari1 . Alışverişinizi Kendiniz Yapın

Sağlıklı beslenmeye başlamanın ilk adımı sağlıklı seçimler yapmaktan geçer. Dolabınızda mutlaka taze sebze ve meyvelere yer verin. Eğer fırsatınız varsa düzenli olarak pazara çıkın ve tarla ürünleri tercih edin. Eğer pazara çıkma fırsatınız yoksa manav ya da marketlerin manav reyonlarından en taze ürünleri seçin. İşlenmiş gıdalardan uzak durun, olabildiğince doğal ürünleri tercih edin. Mutfak alışverişinizi başkalarına bırakmayın, sizin için en sağlıklı ürünleri yine siz seçebilirsiniz.

 

2 . Renklendirin

Eğer sağlıklı yiyecekler size sıkıcı geliyorsa, salatadan sebze yemeklerinden sıkıldıysanız fast food ürünlerine yönelmeden önce yiyeceklerinizi renklendirmeyi deneyin. Egzotik meyveler alın, salatalarınıza ve yemek tabaklarına yeşillikler ve renkli meyveler ekleyin. Suyunuza taze meyve ve sebzeler katın, detoks içecekleri yapmayı öğrenin.

saglikli-beslenme-yollari3 . Yemeğinizi Kendiniz Yapın

Günümüzde yapılan en büyük hatalardan biri sürekli dışarıdan yemek söylemek. Kimi zaman yoğunluktan yemek yapmaya vakit bulunamıyor, ancak bunu alışkanlık haline getirdiğinizde bu sağlıksız bir durum haline gelebilir. Mümkün olduğunca kendi yemeğinizi evinizde yapın. Bu sayede hem daha sağlıklı yemekler tüketmiş olur, hem de daha hijyenik beslenmiş olursunuz. Ayrıca yemek yapmanın terapi gücünden yararlanmak da sizi daha mutlu edecektir.

4 . Öğünü Artır, Porsiyonu Azalt

Yaptığımız hatalardan bir diğeri de az öğünde bol porsiyon tüketmek. Halbuki öğün sayısını artırmak metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına sebep olacaktır. Porsiyonlarını azaltıp öğünlerinizi çoğaltın. Böylece daha az açlık hissi yaşayacak ve gereksiz kilo alımını engelleyeceksiniz.

5 . Yanınızda Taşıyın

Ev dışında kan şekeriniz düştüğünde ya da anlık açlık hissettiğiniz durumlarda abur cubura sarılmamak adına çantanızda mutlaka sağlıklı yiyecekler bulundurun. Bu bir adet elma olabilir, bir kaç ceviz ve badem olabilir ya da mevsim meyvelerinden hazırlanmış lezzetli bir smoothie olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir