Boy Uzatan Yoga Hareketleri

Kısa boy bir çok insan için oldukça can sıkıcı bir durum. Özellikle belirli bir yaştan sonra boyun uzamayı durdurması ve sabit kalması hem fiziksel hem de psikolojik açısından rahatsız edici bir durum yaratabiliyor. Peki vücudumuzu şekillendirmek, ruhumuzu dinlendirmek için yaptığımız yoganın boyun uzamasına bir katkısı var mı?

Bazı yoga eğitmenleri yoganın fiziksel boy artışının sadece daha uzun olduğunuz “his”sinden başka bir katkı sağlamadığını dolayısıyla kemiklerin uzamasında hiç bir yardımı bulunmadığı kanaatinde. Evet bu doğru yoga kemik uzamasına yardımcı olmaz ama kişinin yoga egzersizleri sayesinde 3 ila 5 santimetrelik bir uzama gerçekleştirmesi de mümkün olan bir durum. Çünkü yoga yaparken yalnızca omurgayı esnetmek ile kalmaz esnetmeyi destekleyecek kasların da oluşmasını sağlamış olursunuz.

Peki boy uzatan yoga hareketleri nelerdir?

1 . Kobra Duruşu Pozu  ( Bhujangasana )

Ardha Bhujangasana bebek kobra duruşu

Bu duruş omurgayı güçlendiren önemli duruşlardan birisidir. Omurganın esnekliğini artırır, güçlendirir ve omurga sinirlerini yeniler. Ayrıca göğüs, karın, omuz ve akciğerleri de esnetir, güçlendirir. Düzenli yapıldığında boy atımında yardımcı olabilir. Tüm bunlar dışında Bhujangasana pozu kalçaları sıkılaştırır, iç organları canlandırır, strese ve  yorgunluğa iyi gelir.

Bhujangasana pozunun nasıl yapıldığını merak ediyorsanız bu yazımızı inceleyebilirsiniz : Omurgaya İyi Gelen 5 Yoga Pozu

2 . Balık Kral Pozu( Ardha Matsyendrasana )

Ardha Matsyendrasana

Ardha Matsyendrasana pozu, omurga çevirme pozu olarak da bilinen bir pozdur. Bu pozun her hareketi omurga ve kasları güçlendirmeye yöneliktir. Omurga dışında omuzları, kalçaları ve boynu esnetir. Duruşunuzu düzenler. Sırtınızı güçlendirir. Aynı zamanda karaciğeri ve akciğerleri canlandırır, adet dönemi ağrılarına, siyatiğe ve sırt ağrısına iyi gelir.

Ardha Matsyendrasana asanasının nasıl yapıldığını merak ediyorsanız bu yazımızı inceleyebilirsiniz : Bel Bölgesini Çalıştıran 3 Yoga Pozu

3 . Sukhasana Pozu

sukhasana

Yoganın en temel asanalarından biri olan sukhasana pozu kolay bir pozda oturma olarak da belirtilebilir. Sırt kaslarını esnetip güçlendirmek ile beraber bacak kaslarınızın da esnemesini sağlar. Duruşunuzu düzenler ve belinizi güçlendirerek kalçalarınızı açmanıza yardımcı olur. Dizleri ve ayak bileklerini esnetir. Ayrıca beyni sakinleştirir, ruhunuzu dinlendirir.

Sukhasana asanasının nasıl yapıldığını merak ediyorsanız bu yazımızı inceleyebilirsiniz : Sukhasana Nedir? Faydaları Nelerdir?

Son olarak bu yoga egzersizlerini düzenli olarak yapmaya devam ettiğinizde vücudunuz ile ilgili farkındalığınız artacak, duruş bozukluklarınız düzelecek, kamburluk sorununuz çözüm bulacak ve sonucunda boyunuzu uzatma şansınız oluşacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir