Bebeğinizin Odası Hazır Mı?

Yeni doğacak olan bebek anne babasına büyük heyecan ve mutluluklar veriyor. Doğum anından itibaren önce baby shower partisi, hastane odasının süslenmesi, kıyafetler, oyuncaklar derken bitmek bilmeyen bir maraton içerisine giren ebeveynler karşımıza çıkıyor. Bu heyecanlar içerisinde belki de önem verilenler listesinde zirvede yer alan iş ise bebek odası aksesuarları oluyor.

bebek-odasi-modelleriErgenlik dönemine kadar belirli bir tasarımı olan odada kalan çocuğun ilk odasının dizaynı ve tasarımı ebeveynlerin en önem verdiği konuların başında yer alıyor. Bebek odası aksesuarları birbirinden farklı ve binlerce çeşit olduğu için karar vermenin de kolay olmadığı kesin. Peki bebeğiniz için nasıl bir oda dizayn edilmeli? Nasıl bebek odası aksesuarları seçilmeli? Sorularının cevabına bakacak olursak;

Öncelikle bebeğinizin cinsiyeti belli olmadan seçimler yapmak mantıklı olmayan alışverişlerdir. Bebeğiniz cinsiyeti belli olduktan sonra belirli bir yaşa kadar aynı odada kalacağını göz önünde bulundurarak o çerçevede bebek odası aksesuarları seçmek gerekiyor. Örneğin tüm odayı çocuğun 3 – 4 yaş zamanlarında ilgisini çekecek oyuncaklar ile doldurmak lüzumsuz alışverişler olacaktır. Çünkü bebeğin ilgisini çekmeyen objeler olma ihtimali oldukça yüksektir. Tüm bunların yanı sıra bebek odası aksesuarları mutlaka sağlığa zararlı olmayan ürünler ile yapılmış olduğuna dikkat edilmeli ve sertifikalarının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bebek odası aksesuarları alınırken bebek odası dizayn edilirken mutlaka yapılması gereken bir diğer obje ise bebek ve çocuk kitapları olmalıdır. Bebeklik çağından itibaren çocuğunuzu kitaplara alıştırmak eğitim hayatında daha başarılı bir hal almasına yardımcı olacaktır. Odasında yer alacak bir kitaplıkta bulunan bebek ve çocuk kitapları çocuğunuzun kitap okuma alışkanlığı kazanmasına ve bu şekilde ilerlemesinde büyük rol oynar. Bebek ve çocuk kitapları seçerken mutlaka yaşına uygun, anlaşılır ve ilgisini çekecek kitaplar alınmalıdır. Ülkemizde büyük bir sıkıntı olan kitap okuma alışkanlığı çocukların küçüklükten itibaren bebek ve çocuk kitapları alınıp düzenli olarak onlara okuyup bu alışkanlığın kazandırılmasında oldukça önemlidir. Tüm bunlar çerçevesinde bebeğimizin gelişimi sağlığı düşünülerek bebek odası aksesuarları seçiminde ve bebek çocuk kitapları seçiminde profesyonel destekler almakta çocuğun gelişimi için artı sağlayacak yöntemler arasındadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir