Zıpla ve Sıkılaş!

Zıplamanın vücut ve kilo verme açısından faydalarını biliyor muydunuz? Hem eğlenceli hem de oldukça faydalı olan zıplama vücudunuzu forma sokmak için oldukça etkili egzersiz türlerinden biri. Gün içinde sadece 15 – 20 dakikalık bir trambolin zıplaması hem tüm stresinizi atıp eğlenmenizi sağlayacak hem de vücudunuz için birbirinden farklı faydalar ortaya çıkaracak. İşte zıplamanın faydalarından sadece bazıları;

Zıplamanın Faydaları

1 . Denge Duygusu Sağlar

Trambolinde zıplamanın faydalarından ilki denge duyusu sağlamasıdır. Zıpladıkça vücut göz merceğini ve iç kulak kanalını aktif bir şekilde kullanır. Bu da zamanla denge, koordinasyon sağlamayı kolaylaştırır.

2 . Güçlendirir

Sıçramak dikey çekim kuvvetini üç kata kadar artıran bir aktivitedir. Bu kuvvetin artması kemiklerin güçlenmesine ve kemik direncinin artmasına yardımcı olur. Birçok çalışmanın aksi olarak zıplamak eklemlere, kıkırdaklara ve omurgaya minimum hasar verir.

3 . Detoks Etkisi Yaratır 

Lenfatik sistem dolaşım sisteminin bir parçasıdır ve vücutta biriken toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Kişi her zıpladığında çekim kuvveti artar bu da toksinlerin daha hızlı atılmasına yardımcı olur. Bunun sebebi de lenf sıvısının yer çekimi ile birlikte daha fala etki kazanmasıdır. Vücutta oluşan bu detoks etkisi bağışıklık sistemini güçlendirir, dolaşım ve sindirim sistemini daha sağlıklı kılar.

4 . Stresinizi Atar

Zıplamanın faydalarından bir diğeri de stresi atmanızı sağlamasıdır. Zıplamak kan akışını az kullanılan kaslara yönlendirir, tam tersi olarak fazla kullanılan yorgun kasları da gevşetir. Bu gevşemeler vücutta rahatlama yaratır. Bunun dışında zıplamak mutluluk hormonu olan endorfin salgılanmasını artırır. Endorfin gün içinde yaşadığınız olumsuzlukları geride bırakarak mutlu ve keyifli olmanızı sağlar.

5 . Zayıflatır

Trambolinde günde 15 – 20 dakika zıplayarak günlük yakmanız gereken kalori miktarını harcayabilirsiniz. Trambolin sanılanın aksine sadece bacak bölgesini değil vücudun tüm bölgelerini çalıştıran bir egzersizdir. Ayrıca düzenli zıplamak metabolizmanızın da hızlanmasına yardımcı olarak kilo vermenizi kolaylaştırır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir