Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Söz konusu egzersiz olduğu zaman insanların akıllarına ilk olarak gelen şeylerin başında hiç şüphesiz ki yürüyüş gelmekte. Üstelik yürüyüş yapmanın faydaları her geçen gün artmaya devam ediyor. İnsanlar düzenli olarak yürüyüş yaptıkları takdirde gerek fiziksel gerekse ruhsal açıdan kendini çok daha iyi hissetmeye başlayacaktır. Düzenli bir şekilde yapılacak olan yürüyüş ile birlikte kalp sağlığı korunmuş olacaktır.

yürüyüşün faydalarıDolaşım sisteminin düzenlenmesine yardımcı olacak yürüyüş sayesinde kanda bulunan kötü kolesterol düzeyi azalacak ve böylece iyi kolesterol düzeyin stabil bir şekilde kalması sağlanmış olur. Harvard Üniversitesi tarafından 11.000 erkek üzerinde yapılan araştırmaya göre haftanın beş günü günlük bir saat yapılacak yürüyüş erkeklerin felç olma riskini yarıya indirdiği ortaya çıkmıştır.

 

Solunum ve dolaşım sistemini koruması ve güçlendirmesi yürüyüş yapmanın faydaları arasında yer almaktadır. Menopoz dönemindeki kadınlar ortaya çıkacak kemik erimesi sorunu ile çok daha az bir oranda karşılaşmak istiyorsa düzenli olarak yürüyüş yapmalı.

yürüyüş ve faydaları

 

 

Her gün en az yarım saat olmak üzere haftada 5 gün yapılacak olan yürüyüş ile birlikte kemik yoğunluğu artacak ve kemik sağlığı korunacaktır. Kol ve karın kaslarının gelişmesine yardımcı olan yürüyüş sayesinde kemik iltihabı sonrasında ortaya çıkacak ağrıların da önlenmesini sağlar. Ayrıca herkesin bildiği gibi düzenli bir şekilde yürüyüş yapılması, diyet ile birlikte gerçekleştirildiği zaman kilo verilmesine yardımcı olacak ve kişileri forma sokacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir