Yulafın Sporcular için Önemi

Son yıllarda yulaf ile ilgili çok fazla yazı ve haber duymaya başladık. Özellikle faydaları üzerine verilen bilgiler günlük yaşamda daha fazla yulaf tüketmemize yol açarak, yulafın hayatımızdaki yerini ve önemini artırdı. ( Bknz : Yulaf Ezmesinin Faydaları ) Sağlıklı kalmak isteyen herkesin yulaf tüketmesi şart ancak düzenli spor yapan kişiler için yulafın önemi bir kat daha fazla. Peki sporcuların beslenme programında yulafın yeri ne olmalı? Yulafın sporcu beslenmesindeki önemi nedir?

Yulafın Sporcular için Önemi

Spor yapan kişiler için karbonhidrat oldukça önemlidir, ancak karbonhidrat tüketirken de kaliteli ve kompleks karbonhidratlarını tüketmeye çalışırlar. Yulaf içerdiği nişasta ile oldukça kalite bir karbonhidrat kaynağıdır. Her gün düzenli şekilde yulaf tüketerek günlük karbonhidrat ihtiyaçlarını ve açıklarını karşılayabilirler.

Yulaf ayrıca tok tutan bir besindir, uzun süre tokluk sağlar, lif oranı yüksektir. Sindirim sistemine desteği büyüktür. Kabızlığı önler. Kan şekerini ve kolesterol seviyesini düşürür.

İçerdiği çinko, demir, kalsiyum, fosfor, potasyum ve magnezyum gibi mineraller sayesinde sağlığı korur. Yulaf iyi yağlar açısından da değerli bir yiyecektir. İçerdiği oleik asit sayesinde sinir sistemini korur.

Yulafın spor yapanlar için faydalarından bir diğeri de içerdiği B grubu vitaminleri ile kasları tazelemesi, protein ve sinirlerin işlevini düzenlemesidir.

Yulaf Nasıl Tüketilmeli?

Sporcular genelde yulafı sabah kahvaltılarında tüketir. Yulafı yağsız süt, yoğurt, muz, elma, çilek, tarçın, yaban mersini, kakao gibi farklı besinler ile birleştirerek rahatça tüketebilirsiniz. Hem bu şekilde tadı da daha az kötü gelecektir . Ayrıca ara öğünlerde ya da yine kahvaltıda whey protein ile karıştırarak da tüketebilirsiniz.

Yulaf Ezmesinin Besin Değeri : ( 100 gram için )

Kalori: 370 kcal

Karbonhidrat: 63,3 g

Protein: 12.5 g

Yağ: 7 g

Lif: 5.4 g

Sodyum: 7

Potasyum: 348 mg

Kalsiyum: 54 mg

Demir: 4.6 mg

Fosfor: 405 mg

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir