Yeni Bir Akım : Gyrotonic !

Macar asıllı balet Juliu Horvath tarafından geliştirilen Gyrotonic özel bir egzersiz sistemi. Geçmişi yaklaşık 30 seneye dayanan ama Türkiyede henüz çok yaygın olmayan Gyrotonic yoga, dans, jimnastik, yüzme ve tai chi hareketlerinin bir araya gelmesi ile oluşuyor. Hemen herkesin kolaylıkla yapabileceği, ritmik, akıcı bir egzersiz Gyrotonic , hız limiti olmadan gerçekleştirilen dairesel ve spiral hareketlere dayanıyor.

Gyrotonic nedir

Gyrotonic egzersizinin amacı eklemleri gevşeterek esnetmek, kasların kuvvetlenmesini, sinir sisteminin çok yönlü çalışmasını ve vücudun hareker kabiliyetinin artmasını sağlamak. Gyrotonic stüdyolarında yer alan aletlerle yapılabilir bir egzersiz türü olduğu için evde ya da herhangi bir yerde yapmak çok mümkün değil, kendi makinası ile doğal, sert hareketler içermeyen ve kesintisiz yapılması gereken hareketler içeriyor.

gyrotonic egzersizi

Yaşı ya da fitness seviyesi ne olursa olsun herkes tarafından uygulanabilen Gyrotonic ayakta ve yana dönük bir şekilde, yatay ve dikey hareketlerde, dairesel ve spiral hareketler şeklinde yapılır.

Gyrotonic Egzersizinin Faydaları

1 . Güçlü ve esnek bir omurga sağlar.

2 . Kas ve iskelet sistemini güçlendirir.

3 . Duruş bozukluklarını düzenler, denge ve nöromasküler koordinasyonu sağlar.

4 . Stimülasyon dolaşımını, kan dolaşımını, lenfatik sıvıları ve enerji sirkülasyonunu arttırır.

gyrotonic01

5 . Eklemlerin hareketliliğini arttırır, omurganın hareket etmesini sağlar.

6 . Boyun, omuz bölgelerinde görülen ağrıların giderilmesine etkili şekilde yardımcı olur.

7 . Sırt ve kalça ağrıları , bel, boyun, omuz rahatsızlıkları  ve özelikle nefes ile ilgili problemlere iyi gelir.

8 . Spiral ve dairesel hareketler sayesinde tıkanan enerji kanalları açılır, sinir sistemi uyarılır.

Yaklaşık 45-60 dakika süre seanslar ile yapılan Gyrotonic egzersizinin etkilerini bir kaç seans sonra görebilmek mümkün.