Yaza Hazırlık : Basit ve Etkili Karın Hareketleri

Karın bölgesi eritmesi en zor bölgelerden biri. Ancak sağlıklı bir beslenme programı ve düzenli bir egzersiz süreci ile kısa zamanda kilo kontrolü sağlamak sizin elinizde.

Karın Hareketleri

1 . Arms-High Partial Situp

Matınızın üzerine sırt üstü uzanın. Dizlerinizi 90 derece kırarak ayak tabanlarınızı yere basın ve bacaklarınızı hafifçe aralık bırakın. Kollarınızı dümdüz olacak şekilde yukarıya uzatın. Egzersiz boyunca kollarınız bu pozisyonda kalsın. Yavaşça omuz ve baş ile birlikte yarıya kadar yükselin. Başınız düz bir şekilde yukarıya baksın. Karın bölgenizin sıkıştığı noktaya kadar yükselip ardından başlangıç pozisyonuna geri dönün. Hareketi 15 – 20 tekrar yaparak tamamlayın.

2 . Side Plank

Egzersize klasik plank pozisyonunda başlayın. ( Bknz : Plank Nasıl Yapılır ? ) Sağ eliniz ile gücünüzü ve dengenizi sağladıktan sonra göğsünüzden yavaşça dönerek yan plank pozuna geçin. Pozisyonunuzun düz ve dengede olmasını sağladıktan son sol kolunuzu düz bir şekilde havaya kaldırın ve yaklaşık 15 saniye bu şekilde kalın. Ardından başlangıç pozunuza dönerek aynı hareketi diğer tarafınız için tekrarlayın.

3 . Flutter Kick

Matınızın üzerine sırt üstü uzanın. Bacaklarınız düz ve kollarınız yanlarınızda avuç içleri yere bakacak şekilde düz olsun. Topuklarınızı yerden hafifçe kaldırın ve makas hareketi yapar gibi bir sağ bacağınızı bir sol bacağınızı aşağı yukarı hareket ettirin. Hareket boyunca topukları yere bırakmayın. Hareketi 1 dakika boyunca tekrar edin.

4 . Dead Bug

Matınızın üzerine sırt üstü uzanın. Bacaklarınızı düz uzatın. Kollarınızı yukarıya doğru kaldırın ve dizlerinizi masa şekli verir gibi 90 derecelik bir açı ile kırın. Baldırlar yere paralel olsun. Ardından sol kolunuzu başınızın yanında arkanıza, avuç içi yukarıya bakacak şekilde esnetin, sağ kolunuz aynı yerde kalmaya devam etsin. Aynı anda sol bacağı hareket ettirmeden sağ bacağı dümdüz ileriye uzatın. Topuk yere değmesin. Bir kaç saniye durup başlangıç pozisyonuna geri dönün ve hareketi diğer kol ve bacağınız için tekrar edin. Her tarafa 8 tekrar olacak şekilde toplamda 16 tekrar yaparak egzersizi bitirin.

5 . Russian Twist

Matınızın üzerinde yere oturun ve dizlerinizi masa pozisyonunda görseldeki gibi havaya kaldırın. Bacaklarınız yere paralel ayaklarınız esnek olsun. Sırtınız düz bir hizada bacaklarınız ile v şeklini alsın. Ardından ellerinizi ileriye uzatıp birleştirerek, hafifçe belinizden kıvrılıp önce sağa doğru dirsek kırın. Ardından aynı hareketi sol tarafınıza yapın.

Hareketi 2 x 15 set halinde tekrarlayın.