Yaz Öncesi Vücudunuzu Toparlayacak 4 Egzersiz

Yaz kapıda. Yaza girmeden önce hızlıca vücudunu şekle sokup, formunu sağlamak isteyenler için bu özel egzersizler tam ideal. Düzenli olarak her gün hemen her yerde rahatlıkla yapabileceğiniz bu egzersizler ile çekici ve fit bir vücuda sahip olabilirsiniz.

İşte sizi yaza hazırlayacak, yaz öncesi vücudunuzu toparlayacak 4 egzersiz.

1 . Squat : Sadece bacaklar için değil tüm vücut kasları için oldukça faydalı olan squat ile birlikte bacak kasları çalıştırılırken aynı zamanda büyüme hormonunun da salgılanmasına yardımcı olur. Vücudu en çok şekillendiren egzersizlerden biridir.

Bu egzersiz için ayağa kalkın ve ayaklarınızı omuzlarınızın hizasında açın.  Ellerinizi öne doğru uzatın, kalçanız dışa doğru kavis yapacak şekilde bacaklarınızı kırarak çömelin. Hareketi yaparken başınızın ve sırt bölgenizin düz ve dik olmasına dikkat edin. Düzenli bir şekilde 3×10 kez tekrarlayın.

2 . Lunge : Lunge egzersizi hem arka hem de ön bacak kaslarınızın çalışmasını sağlayan bir egzersizdir. Basen bölgesinin çalışmasının ve sıkılaşmasının yanında kalça kaslarının da çalışmasına faydalı olur. Ayrıca kalçaya yönelik bir egzersiz olduğundan kalçanın kıvrım kazanmasını ve şekillenmesini sağlar.

Lunge ayakta dik durarak yapılan bir egzersizdir. 90 derece açı ile sağ bacağınızı öne doğru atın ve sol bacağınızı yere 45 derce açı ile sabitleyin. Daha sonra sol ayağınızı öne doğru atın ve sağ ayağınızı sabitleyin bu şekilde 12 tekrar ve 3 set olarak hareketi uygulayın. Bu hareketi uygularken kollar yanda ve sırt bölgesi dik olmalıdır.

lunge egzersizi

Etkisini görebilmek için ise günde 3 set olmak üzere, set başına 10 lunge yeterli olacaktır.

ip-atlama3 . İp Atlama : İp atlamak, yağ yakmayı sağlayan özel egzersizlerden biridir. Çeviklik, koordinasyon ve dayanıklılık seviyelerini artırmaya yardımcı olur. Sabit bir şekilde bir saat ip atlayarak yaklaşık 800-1000 kalori yakabilir ve kilo vermenize destek olabilirsiniz. Baldırlar, kollar, omuzlar ve hatta karın kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur.

Günde 20-30 dakika ip atladğınızda sonuçlarını çok kısa bir süre içinde kendini gösterecektir.

4 . Şınav Çekme : En klasik ama en etkili egzersizlerden biri. Fit bir vücuda girmenizi sağlayan şınav, başta göğüs kasları olmak üzere vücutta bulunan birçok kasın çalışmasına, güçlenmesine ve gelişmesine olanak sаğlаr. Düzenli olarak şınav çektіğіnizde, sırt kaslarını, ön karın kaslarını ve az dа olsа baсak kaslarını çalıştırmış ve geliştirmiş olursunuz.