Yağ Yakarken Kas Yapmak

Aynı anda hem yap yakıp hem de kas yapma hayali kuranları şu tarafa alalım. Bir yandan yağ kütlenizi azaltıp, diğer yandan kas kütlenizi artırmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Öncelikle ilk bilmeniz gereken şey, yağ yakabilmek için ihtiyacınız olandan daha az kalori almanız. Yani günlük hayatta ihtiyacınız olandan daha az kalori tüketmeniz yağ yakabilmeniz için gerekli bir şart. Ama kas kütlesi oluşturabilmeniz için de ihtiyacınız olandan daha fazla kalori tüketmeniz gerekiyor. İşte burada kafalar biraz karışıyor.

Eğer öncelikli amacınız kilo vermek ise, ne yaparsanız yapın az da olsa kas kütlenizden kaybedeceksiniz. Bu durumda hem yağ yakıp hem de kas yapmak biraz mümkün değil gibi görünüyor. Önceliğiniz kilo vermek mi, yoksa kas yapmak mı belirledikten sonra bir kaç küçük öneriyi dikkate alarak spor ve diyet hayatınıza devam edebilirsiniz.

yag-yakarken-kas-yapmak1 . Egzersiz

Egzersiz seçimlerinizi hem yağ yakıp hem de kas yapabileceğiniz türlerde belirleyebilirsiniz. Örneğin kardiyo gibi egzersizler kilo verme hızınızı artırabilir ama ağırlık antrenmanı performansınızın kalitesini düşürebilir.

2 . Diyet

Gün içerisinde ihtiyacınız olan proteine oldukça önem verin. Yeterli ve kaliteli protein tüketin. Günlük kalori miktarınızı aşırıya düşürmeden yeterli miktarda alın ve özellikle egzersiz sonrası beslenmenize dikkat edin.

3 . Uyku

Uyku hormonal dengeyi sağlarken kasların yapılanma sürecine yardımcı olur. Kaliteli ve ortalama 8 – 9 saat uyku almanız önemli. Uyuduğunuz ortamın sessiz ve karanlık olmasına dikkat edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir