Wall Sits Egzersizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Birçoğumuz egzersiz yapmayı artık hayat biçimi haline getirdik. Egzersizler sayesinde hem vücudumuzu biçimlendirebiliyoruz hem de sağlığımızı koruyabiliyoruz. İşte Wall Sits egzersizi de evinizde bile kolayca yapabileceğiniz ve özellikle karın, ön bacak ve arka bacağa yönelik hareketler dizisi olarak bilinir. Düzenli olarak yapıldığında ise ciddi şekilde yağ yakımı ve kas yapımı sağlar.

Nasıl Yapılır?

wall sits nasıl yapılır

Wall Sits hareketini sırtınızı yaslayabileceğiniz düz bir zemin olan her yerde yapabilirsiniz. İster sokak isterse de ev olsun Wall Sits ile şekle giren karın kaslarınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

  • İlk olarak squat pozisyonunda çökülür. Yani dizler kırılır, çömelinir ve kalça ile dizler aynı hizaya gelir. Bu sayede ön bacak ve arka bacağa yük binerken, karın kasları da kasılır.
  • Pozisyonda eller dizlerin üzerinde konumlanacak şekilde ileriye doğru uzatılmalı ya da duvara dayalı şekilde konumlandırılmalıdır.
  • Sırtın belli bir yere, düz zemine yaslanması çok önemlidir.
  • Dizlerin açısı kesinlikle 90 derece olmalıdır.
  • Bu şekilde mevcut konumuzunu bozmadan minimum 1 dakika olacak şekilde durabildiğiniz kadar durmalısınız.

Gördüğünüz gibi oldukça basit olan Wall Sits egzersizi durağan hareketler arasındadır. Aslında uzaktan çok basit gibi görünse de, pozisyonu uygularken ilerleyen zamanla birlikte kaslar yorulmaya ve sızlamaya başlar. Kasların yoğun bir şekilde çalışmasının yanında kemikler, tendon ve eklemlerin dayanıklılığını artırmak için de bire birdir. Sonuç olarak Wall Sits egzersizi için alt bedeni geliştiren ve güçlendiren bir egzersiz diyebiliriz.

Uygulama Kolaylıkları

Bahsettiğimiz gibi Wall Sits egzersizi basit ama yorucu ve aynı şekilde de etkilidir. Harekete yeni başlayanlar için zorluğu azaltma biçimleri de bulunuyor. Örneğin kalçayı yukarıda tutmak açıyı değiştirdiği için binen yükü de değiştiririr. 90 derecelik açıda binen yük örneğin 1 birin olurken, kalçayı yukarıda tutarak açıyı 60-70 dereceye getirmek yükü 0.6 veya 0.7 birime düşürür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir