Vücut Geliştirmeye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Vücut geliştirme bir çok insanın kafasında büyük kaslı bir vücut olarak şekillenir. Ancak vücut geliştirmeyi sadece ağırlık çalışmak olarak değerlendirmemek gerekir. Fitness sporu da bir vücut geliştirme sporudur. Vücudunuzun şekillenmesine ve fit bir görüntü kazanmasına yardımcı olan tüm sporlar vücudunuzu şekillendirmek ile kalmaz ayrıca size yaşam kalitesi sunar. Peki vücut geliştirmek için spor yapmaya başlarken dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

Vücut Geliştirmeye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

1 . Sabırlı Olmak

Malesef ki kimsenin vücudu bir anda şekillenmez. Vücudu geliştirmek ve forma sokmak sabır ve emek ister. Düzenli, sabırlı ve etkili bir çalışma programı sayesinde kısa sürede hedefinize ulaşma yolunda emin adımlar atabilirsiniz.

2 . Emin Adımlarla İlerlemek

Bir anda gücünüzün fazlasını gerektiren çalışmalar ya da aletler kullanmak hem öz güveninizi yitirmenize yol açar hem de sakatlık durumu oluşturabilir. Küçük hedefler ile başlayarak vücudunuz ve performansınız için uygun çalışmalar yürütmeli, kendinizi yormadan, vücudunuzu spora alıştırarak hareket etmelisiniz.

3 . Isınma Hareketleri

Spor yapan insanların en çok atladığı konulardan biri ısınma egzersizleri. Neredeyse egzersizin kendisi kadar önemli olan ısınma egzersizleri kaslarınızı spora hazırlar, spor esnasında olası sakatlanma ihtimallerini önler. Spora başlamadan en az 15 dakika ısınma egzersizleri yaparak vücudunuzu spora hazırlamalısınız. Bu sayede hem performansınızı artırabilir hem de kendinizi yaralanma riskine karşı koruyabilirsiniz.

4 . Kendi Başına Hareket Etmek

Eğer bir spor salonuna gidiyorsanız mutlaka bir profesyonelden yardım alarak programınızı hazırlayın. Eğer evde spor yapmaya karar verdiyseniz yine bu konuda uzman birinden destek alabilirsiniz. Konusunda uzman birinden yardım almak size en uygun egzersiz programını, egzersiz süresini, ağırlık çalışma planını çıkarmada yardımcı olacaktır. Aksi halde kendi başınıza hareket ederseniz gerektiğinden fazla ya da az efor sarfedebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir