Üst Bacak Kaslarını Güçlendirme Egzersizleri

Bacağın belirli hareketleri yapmasını sağlayan üst bacak kasları, düzenli spor ve egzersiz ile kısa sürede güçlendirilebilir. Ancak bu kaslar güçsüz kaldığında çeşitli ağrılara yol açabildiği gibi her iki bacağı da etkileyerek hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Evde yapacağınız bazı kolay egzersizler ile üst bacak kaslarınızı çalıştırabilir ve güçlendirebilirsiniz.

Üst Bacak Kaslarını Güçlendirme Egzersizleri

1 . Side Leg Lifts

Matınızın üzerine yana yatacak şekilde uzanın. Altta kalan kolunuzu başınızın altına koyarak destek yapın. Diğer kolunuz ile ise avucunuz yere gelecek şekilde karın hizanıza yere koyarak destek alın. Bacaklarınız üst üste ve esnek olsun. Vücudunuzun şeklini bozmadan üstte kalan bacağınızı yavaşça yukarıya kaldırın ve ardından tekrar aşağıya indirin. Hareketi seri halinde devam ettirin. Ardından diğer tarafa uzanarak aynı hareketi diğer bacağınız için tekrar edin.

Egzersizi her iki bacağınız için de başlangıçta 10 kez, ileri seviyelerde 20 kez tekrar edin.

2 . Fire Hydrant

Matınızın üzerinde dört ayak üzerinde olacak şekilde durun. Kollarınız omuz altında dizler kalça altında olsun. Başınız öne baksın ve sırt bölgeniz düz olsun. Sağ ayağınızı yerden yana doğru kalçadan kaldırabildiğiniz noktaya kadar kaldırın ve sonra geri indirin. Hareketi seri olarak tekrar edip diğer bacağınıza geçin

Her bir bacağınız için en az 1 dakika hareketi tekrar edin.

3 . Leg Swings

Bu hareket için ayakta düz bir şekilde durun. Kollarınızı yana düz bir şekilde açın. Sol ayağınız ile denge sağlayarak sağ ayağınızı yana doğru açın, sağ bacağını solun önüne doğru salın ve sonra tekrar arkaya doğru yana doğru yuvarlayın. Ardından aynı hareketi diğer bacak için tekrarlayın.

Hareketi iki bacak için de 15 – 20 kez tekrar edin.

4 . Inner Thigh Pulse

Matınızın üzerine yan olacak şekilde yatın. Kolunuzu görseldeki gibi başınızı destekleyecek şekilde konumlandırın. Sağ ayağınızı karnınıza yakın olacak şekilde öne atın ve sağ kolunuzla ayak bileğinizi tutun. Sol ayağınızı iyice gerin ve ayak parmakları içe bakacak şekilde parmak ucunda basarak ayağınızı önce yukarıya sonra aşağıya indirin. Bu esnada diğer ayağınızın pozunu bozmayın. Hareketi 15 – 20 kez tekrar edip diğer bacağınıza geçin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir