Squat Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Vücudun esnekliğini kazandırmak ve dengesini sağlamak adına yapılan antrenmanlardan bir tanesi olan squat özellikle de sıkı bir vücut için en fazla önerilen egzersizler arasında yer alıyor. Vücudundaki kas yüzdesini arttırmak isteyen insanların squat yapması özellikle önerilen egzersiz türlerinden birisi. Squat en fazla bilinen egzersizler arasında yer alsa da aynı zamanda en yanlış uygulanan hareketlerin de başında geliyor.

 

squat nasıl yapılır

Squat Nasıl Yapılır

Bu egzersiz için ayağa kalkın ve ayaklarınızı omuzlarınızın hizasında açın.  Ellerinizi öne doğru uzatın, kalçanız dışa doğru kavis yapacak şekilde bacaklarınızı kırarak çömelin. Hareketi yaparken başınızın ve sırt bölgenizin düz ve dik olmasına dikkat edin. Düzenli bir şekilde 3×10 kez tekrarlayın.

Her spor antrenmanında olduğu gibi spor esnasında herhangi bir sakatlığın oluşmasını engellemek adına mutlaka ısınma hareketlerinin yapılması gerekiyor. Tabii bu squat egzersizi için de geçerli.  Bu egzersizi yaparken özellikle dikkat edilmesi  gereken şeylerden biri mümkün olduğu kadar kambur durmamaya dikkat etmek ve bacak genişliğini mutlaka kalça kemikleri ile aynı hizada olmasını sağlamak.

squat nedir

Squatın faydaları ise oldukça fazla. Yalnızca bacaklar için değil tüm vücut kasları için oldukça faydalı olan squat ile birlikte bacak kasları çalıştırılırken aynı zamanda büyüme hormonunun da salgılanmasına yardımcı oluyorsunuz. Bu sayede de özellikle kanat ve kol kası gibi kasların gelişmesi sağlanmış oluyor. Squatın faydalarından bir diğeri ise büyük kas kütlelerini harekete geçirmesi sonrasında nabzı hızlandırarak kan dolaşımını arttırması. Bu sayede yağ yakımı hızlanacak ve kilo verimi de çok daha kolay bir hale gelecek.

Ayrıca düzenli olarak squat yapacak olan kişilerin kalça ve bacak bölgesinde biriken yağlar hızlı bir şekilde yakılacak, ayrıca kadınların bacaklarında ortaya çıkabilecek olan selülitlerin oluşma ihtimali de ortadan kalkmış olacaktır. Kısacası kasları güçlendirmek ve popoları kaldırmak istiyorsanız mutlaka düzenli olarak squat yapmalısınız.