Squat Bacak Kalınlaştırır mı?

Tüm egzersizler arasında en popüler olanlardan biri squat. Popo bölgesini şekillendirmesi ve daha formda bir görünüm sağlaması sebebi ile sıkça uygulanan egzersiz türlerinden biri olan squat, kalça bölgesini şekillendirdiği gibi bacak bölgesinde de oldukça etkili. Bu yüzden düzenli squat yapan kişilerin en çok sorduğu sorulardan biri olan ” squat bacakları kalınlaştırır mı? ” sorusu da beraberinde ortaya çıkıyor.

Squat Bacak Kalınlaştırır mı?

Bacak ve diz bölgesinde problemi olan kişilere doktor onayı olmadan squat yapmaması önerilir. Çünkü bacak bölgesinde de oldukça etkili bir egzersizdir. Ancak genel bir kanı üzerine bacakları kalın olan kişilerin de squat yapmaması önerilir. Ancak squat bacakları kalınlaştırmaz, aksine bacak bölgesini forma sokarak şekillenmesine yardımcı olur. Squat kalınlaştırmaktan öte bacak kaslarını güçlendirerek çalıştırır ve bacak bölgesinin kaslanmasına yardımcı olur. Ayrıca bu bölgeyi sıkılaştırır.

Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde yağ yakımına da katkı sağlar. Düzenli bir şekilde squat yapmaya devam ettiğinizde kısa sürede bacak bölgenizin forma girdiğini fark edeceksiniz.

Squat Nasıl Yapılır? 

Ayakta düz bir şekilde durun. Ayaklarınızı omuzlarınızın hizasında açın.  Ellerinizi öne doğru uzatın, kalçanız dışa doğru kavis yapacak şekilde bacaklarınızı kırarak çömelin. Hareketi yaparken başınızın ve sırt bölgenizin düz ve dik olmasına dikkat edin. Düzenli bir şekilde 3×10 kez tekrarlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir