Sporu Bıraktığınızda Gerçekleşen 4 Şey

Spora başlamak her ne kadar zor bir eylemse bırakmak da tam tersi olarak bir o kadar kolay. Bir çok insan spora başlayıp kısa sürede bırakabiliyor. Ancak uzun süre spor yapıp vücudunuzu egzersize alıştırdığınızda metabolizmanızdan tutun, ruh sağlığınıza kadar bir çok değişiklik yaşıyorsunuz. Spor bıraktığınızda ise vücudunuzda ve ruhsal durumunuzda yine bir takım değişiklikler yaşanabiliyor. Ancak bu kez farklı olarak malesef tüm değişiklikler olumsuz değişiklikler olarak seyrediyor.

Spor Bırakıldığında Vücutta Gerçekleşenler

1 . Kalp ve Damar Sağlığı

Sporu bıraktıktan yaklaşık bir hafta sonra kalp ve damar sağlığı olumsuz etkilenmeye başlıyor. Egzersiz ile birlikte gelişen kandan oksijen taşınma ve kullanılma yeteneği, sporu bırakınca olumsuz etkileniyor. Bu da kalbimizin fonksiyonel kapasitesinde azalmaya götürüyor.

2 . Esneklik

Düzenli egzersiz ile birlikte kazandığınız esnekliği, malesef sporu bıraktığınız andan itibaren tekrar kaybetmeye başlıyorsunuz. Düzenli esneme hareketleri ile zamanla kazanılan esneklik, eğer gün içerisinde hareketleri ile devam ettirilmezse yine zamanla etkisini kaybedecek ve vücut esneklik yetisini azaltacaktır.

3 . Kas Yapısı

Spor yapmayı bıraktığınızda, spor ile birlikte güçlenen kaslarınız küçülmeye gider. Ayrıca eğer beslenmeye de dikkat edilmezse kasların da küçülmesi ile birlikte vücut kilo almaya başlar ve yağ oranında artış yaşanır.

4 . Güç ve Dayanıklılık

Sporu bıraktığınızda güç ve dayanıklılığınızı da çok çabuk sürede kaybedersiniz. Kasların yıpranması ve kas liflerinin zayıflaması ile birlikte dayanıklılık zaman içerisinde hızla azalma gösterir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir