Spordan Önce Yapabileceğiniz 4 Esneme Hareketi

Spor öncesi ve sonrası esneme hareketleri bir çok açıdan oldukça önemli. Esneme hareketleri kan dolaşımını artırır, vücuda enerji verir, koordinasyonu artırır, spor yaparken sakatlanma riskini azaltır, kas ve eklemlerin daha esnek olmasını sağlar. Spordan önce yapabileceğiniz esneme hareketlerini düzenli olarak yaptığınızda yaptığınız egzersizlerden de daha fazla verim alabilirsiniz.

Spordan Önce Yapabileceğiniz Esneme Hareketleri

1 . Walking Lunges

esneme-hareketleri

Ayakta düz bir şekilde başınız dik ve karşıya bakar halde durun. Karın kaslarınızı sıkın. Bir ayağınızı ileriye atın, diğer ayağınızı ise arkaya atarak parmak ucunda durun. Önde olan ayağınızı dizden kırın, arkadaki dizinizin kesinlikle yere değmemesine dikkat edin. Ayaklarınız paralel bir şekilde karşıya bakın ve ardından başlangıç pozisyonuna gelerek hareketi diğer ayağınız için tekrarlayın.

2 . Side Stretch

esneme-hareketleri

Ayakta iki ayağınız omuz hizasında açık şekilde durun. Vücudunuz dik olsun. Omurganızı uzatın ve sağ elinizi sağ dizinize değecek şekilde sağa doğru eğilin, aynı anda sol kolunuzu ise omuz doğrultusunda sağ kolunuza doğru kaldırın. Derin bir nefes alın ve 10 – 20 saniye arası bu pozda kalın. Ardından başlangıç pozuna geri dönerek hareketi diğer tarafınız için de uygulayın.

3 . Ön Bacak Kaslarını Esnetme

esneme-hareketleri

Ayaklarınızı omuz genişliğinde açarak ayakta düz bir şekilde durun. Kollarınız yanlarınızda olsun. Sağ dizinizi bükün ve ayağınızı poponuza doğru kaldırın. Sağ elinizde arkadan ayak bileğinizi kavrayın ve yavaşça ayağınızı poponuza doğru çekin. Bir kaç kez çektikten sonra başlangıç pozuna geri dönerek hareketi diğer ayağınız için tekrarlayın. ( Eğer hareketi yaparken ayakta durmakta zorlanıyorsanız, bir sandalyeden yardım alarak hareketi yapabilirsiniz. )

4 . Yatarak Kalça Kası Esnetme

esneme-hareketleri

Sırt üstü matınızın üzerine uzanın. Bacaklarınızı tamamen gerin. Ardından sağ bacağınızı kırıp dizinizi göğsünüze doğru çekin. Ayağınız kalçanızın diğer tarafına doğru konumlansın. Sol bacağınızı ise olabildiğince düz tutun. Bu pozisyonda yaklaşık 10 – 15 saniye arası durarak başlangıç pozisyonuna dönün ve esneme hareketini diğer ayağınız için tekrarlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir