Spordan Önce Kahve İçmenin Faydaları

Kahve birçok insanın hayatından bir tutku olsa da, çoğu kişi için uzak durulan bir içecektir. Spordan önce kahve içmek ise hemen hemen herkes için ön yargıyla yaklaşılan bir uygulama olmuştur. Ama sporu profesyonel olarak yapan insanlara baktığımızda, spordan önce kahve içmenin adeta bir ritüel olduğunu görüyoruz. Peki gerçekten de spordan önce kahve içmenin faydaları var mı?

Spordan Önce Kahve İçmenin FaydalarıKılcal kan damarlarında kanlanma sağlar

Yapılan araştırmalara göre günlük 5 gramlık kafeinin kılcal damar kanlanmasını % 30’lara varan oranda artırdığı görülmüş. Elbette kanlanmanın artması spor sırasında dokuların daha fazla oksijene kavuşmasını sağlayacağı için sporun daha verimli geçmesini sağlar.

Ağrıları azaltır

Kafeinin bir başka özelliği ise kaslarda bulunan bazı ağrı reseptörlerini devreden çıkarmaktır.  Ağrı reseptörlerinin sayısının azalması doğal olarak spor sırasında kasların daha fazla zorlanabilmesine olanak tanır. Hatta bu veriyle ilgili olarak yürütülen bir araştırmaya göre, spor yapmadan 1 saat kadar önce yaklaşık olarak 2 fincan kahve içilirse, kaslarda % 40 oranında daha az ağrı tespit edilmiş.

Spordan Önce Kahve İçmenin FaydalarıDayanıklılığı güçlendirir

Kafeinin özellikle yüksek yoğunluklu egzersizlerde yorgunluğu azaltması ve performansı artırdığı saptanmış. Kafein alınarak yapılan egzersizlerdeki performanslar, genelde alınmadan yapılanlara göre daha başarılı çıkar.

Kas koruyucudur

BDNF, yani Brain Derived Neurotrophic Factor adı verilen bir büyüme faktörünün kafeinle tetiklenebildiği görülmüştür. Bu büyüme faktörünün kaslarla dolaylı olarak ilişkisi vardır. Kaslar için ateşleme sağladığı düşünülebilir. Kafein ile aktive edilen BDNF, kaslarda dayanıklılığı artırır ve koruyucu olarak görev alır. Kafein ayrıca, ilerleyen yaşa bağlı olarak kaybedilen kas kütlesinin de korunmasını sağlar. Sonuç olarak kafein ile kasların genç ve diri kalmasını sağlamak mümkündür.

Spordan Önce Kahve İçmenin FaydalarıGüçlü hafızalar için kafein

BDNF faktörünün bir diğer özelliği ise beyinde kök hücrelerinin nöronlara dönüşmesini sağlamaktır. Kafein ile birlikte aktive olan BDNF’nin hafızayı güçlendirdiğine yönelik çalışmalar vardır. Yapılan araştırmalar günlük 200 mg kafeinin 20 saat boyunca hafızayı kuvvetlendirdiği görülmüş.

Mutluluk için kafein

Günde 3 fincana kadar içilen kahvenin depresyonla mücadelede oldukça etkili olduğu yönünde çalışmalar bulunuyor. Ama buna kafeinin yol açtığını söylemek tam olarak doğru değil. Genel olarak bunun kahvenin içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde olduğuna dair görüşler var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir