Sporda Motivasyonunuzu Artıracak Yöntemler

Her seferinde bu kez düzenli olarak spor yapacağım diyor ama bir türlü o düzeni sağlayamıyorsanız belki de büyük oranda motivasyon eksikliği yaşıyorsunuz. Peki düzenli egzersiz ve spor yapabilmek için gerekli motivasyonu nasıl sağlayacaksınız?

İşte düzenli Sporda Motivasyonunuzu Artıracak Yöntemler :

spor motivasyonu artırmak1 . Motivasyonunuzu Tanımlayın

Spor ve motivasyon oldukça önemli bir ikili. Motivasyon kendi kendine varolan bir şey değil, bu yüzden motivasyonun sizi bulmasını beklemek yerine, spor yapmak için neden motive olmanız gerektiğini öncelikle sizin belirlemeniz gerekiyor. İster kilo vermek, ister daha fit ve sıkı bir vücuda sahip olmak, ister tamamen sağlıklı yaşam üzerine bir plan kurmak olsun spor yapmak için mutlaka bir hedef belirlemeniz ve bu hedef doğrultusunda ilerlemeniz şart. ”Bugün 1 saat pilates yapacağım, yarım saat yürüyeceğim” gibi günlük hedefleriniz olabileceği gibi haftalık ya da aylık hedefler de belirleyebilirsiniz. Hedeflerinizi sizi motive tutacak en önemli unsurlar olacaktır.

 

2 . Kararlı Olun

Mutlaka spora başlayacağınız her dönemde kararlılıkla başladınız. Ama her seferinde de bir bahane bularak bu kararlığınızı çürüttünüz. Bu kez hepsinden farklı olacak şekilde bir kararlıklık ile başlayın ve önünüze her ne çıkarsa çıksın bu kararınızdan caymayın. Unutmayın hiçbir sebep ya da hiçbir engel düzenli yapacağınız spor ile gelecek sağlıklı bir hayattan daha önemli değildir.

3 . Hazır Olun

Spor çantanız, spor giyimleriniz , su şişeniz, sağlıklı atıştırmalıklarınız, yoga matınız hangi spor ya da egzersiz ile ilgilenecekseniz o alandaki ihtiyaçlarınız hep hazır bir şekilde elinizin altında bulunsun. Ekipmanlarınızı toplamaya çalışırken hem enerji hem de motivasyon kaybına uğrayabilirsiniz.

4 . Sosyal Medya Üzerinden Spor Yapan Kişileri Takip Edin

özellikle Instagram ve bloglarda spor yapan kişileri takip etmek, onların deneyimlerinden faydalanmak sizi oldukça motive edebilir. Bu kişilerin sosyal medya üzerinden paylaştığı beslenme planlarını, spor videolarını takip edebilir ve gerektiğinde kendi hedeflerinize ekleyebilirsiniz.

spor motivasyonu artırmak5 . Müzik Katın

Sevdiğiniz, size enerji verecek müzikleri işin içine katmak hem spor yapmanızı eğlenceli bir hale getirecek hem de motivasyonunuzu yükseltecektir. Sevdiğiniz ve sizi canlandıran şarkıları müzik çalarınıza önceden yükleyin ve spor yaparken dinleyin. Ayrıca spor müziklerinizi sık sık yenileyerek listenizi canlı tutmayı ve yeni spor müzikleri keşfetmeyi unutmayın. Ne kadar işe yaradığını siz de göreceksiniz:)

6 . Kendinizi Ödüllendirin

Kişinin kendini ödüllendirmesi, motivasyonu en yüksek tutacak etkenlerden biri. Belirlediğiniz hedeflere ulaştığınızda kendinize küçük ödüller vererek kendinizi kutlayın. Kendinizi ödüllendirmek, bir sonraki hedefinize daha hızlı ulaşmanızı sağlayacak ve bu yolda motivasyonunuzu kaybetmenizi engelleyecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir