Sporcu Kahvaltısı Nasıl Olmalı?

Kahvaltı günün en önemli ama bir o kadar da ihmal edilen öğünlerinden biri. Sabah güne kahvaltı yaparak başlamak metabolizma hızından sindirim sistemine dek bir çok alanda fayda sağlar. Kahvaltı her insan için değerlidir ancak düzenli spor yapan kişiler için kahvaltının önemi bir tık daha fazla. Çünkü beslenme düzeni yapılan antrenmanları da doğrudan etkileyerek kişinin verimliliğini etkiler.

Sporcu Kahvaltısı Nasıl Olmalı?

Düzenli spor yapan kişilerin protein ve kaliteli karbonhidrat ihtiyacı da normal bireylere göre yüksektir. Bu yüzden beslenme programlarında özellikle kahvaltıda kaliteli karbonhidrat ve protein açısından zengin besinlere yer verilmeye özen gösterilmeli, yağ, şeker, fazla tuz, asitli ve konsantre ürünler programdan mümkün olduğunca çıkarılmalıdır.

 

Sporcuların gün içinde kilolarının ortalama 1,5 – 2 katı kadar protein alması gerekir. Güne protein depolayarak başlamak bu yüzden oldukça önemli. Bu yüzden sabah kahvaltısında protein oranı yüksek besinler yer almalı. Bu besinlere örnek vermek gerekirse;

  • Yumurta, süt, peynir, yoğurt, kabak çekirdeği, badem, muz, kepek ekmeği, fıstık ezmesi gibi yiyecekler sporcu kahvaltısının olmazsa olmazları olmalıdır.

Sıra karbonhidratlara geldiğinde ise mümkün olduğunca seçici davranmak gerekiyor. Çünkü her karbonhidrat kaliteli olmadığı için kahvaltıda nelerin tüketilmesi gerektiğine de dikkat edilmeli. Örneğin yulaf ezmesi kaliteli bir karbonhidrat kaynağıdır. Ayrıca kinoa, elma, yaban mersini, ceviz de kaliteli karbonhidratlar arasındadır. Kahvaltı programınıza bu besinleri ekleyerek günlük karbonhidrat ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Kahvaltı öncesi ve sonrası mutlaka su tüketimi yapmalı ayrıca kahvaltı esnasında içecek olarak da taze sıkılmış portakal suyu, süt, ıhlamur, kahve gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir