Spor Yapmadığınızda Nasıl Motive Kalırsınız?

Spor aslına bakarsanız tamamen motivasyon işi. Eğer yeterli motivasyonu sağlayamazsanız egzersizleriniz hem verimsizleşir hem de bir süre sonra sporu bırakmak zorunda kalırsınız. Tam tersi olarak yeterli motivasyona sahip olduğunuzda uzun vadeli ve etkili bir egzersiz performansı sergileyebilirsiniz. Ancak kimi zamanlar düzenli spora kısa süreliğine de olsa mola vermek zorunda kalırız. Örneğin tatile gidebilirsiniz, hamile olabilirsiniz, sakatlanabilirsiniz, regl olabilir ve spor yapmak istemeyebilirsiniz, hasta olabilirsiniz ya da misafiriniz gelebilir spora vakit ayıramayabilirsiniz. Kimi zaman küçük aralar bile motivasyonunuza yitirmenize yol açabilir. Peki bu gibi durumlarda spor motivasyonunu yitirmemek için ne yapmalı?

Spor Yapmadığınızda Nasıl Motive Kalırsınız?

1 . Beslenmeye Özen Gösterin

Nasıl olsa şu an spor yapmıyorum diye beslenme düzeninizi de değiştirirseniz bu motivasyon kaybına yol açabilir. Spor yapmadığınız zamanlarda da sanki hala yapıyormuşsunuz gibi aynı beslenme programınıza devam edin. Sağlıklı beslenin bol bol sıvı tüketin.

2 . Aktif Olun

Hamilelik, regl olmak, tatile gitmek aktif olmanıza engel olmasın. Küçük yürüyüşler, oturduğunuz yerden yapabileceğiniz küçük egzersizler ve esneme haraketleri ile bu dönemi de hareketli geçirirseniz, dönem bittiğinde kaldığınız yerden yola kolayca devam edebilirsiniz.

3 . Hafif Başlayın

Spora mola verdikten sonra tekrar başlamak size güç gelebilir. Bu durumda eğer önceden 5 gün spor yapıyorsanız, spora tekrar başladıktan sonra ilk haftalarda 3 gün spor yapın. Küçük adımlarla yola koyulursanız hem sporu bırakmamış olursunuz hem de gerekli motivasyonu sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir