Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Kural

Spor yapmanın faydalarını bilmeyen yoktur. Hem fiziksel hem de psikolojik daha sağlıklı ve zinde olmayı sağlayan spor sayesinde hem fazla kilolardan kurtularak vücudunuzu forma sokabilirsiniz, hem bir çok hastalık çeşidinden korunabilir, kalp sağlığınızı destekleyebilir ayrıca sporun psikoloji üzerindeki etkisi sayesinde kendinizi daha enerjik zinde ve mutlu hissederek depresyon, anksiyete gibi durumların riskini azaltabilirsiniz. Peki spor yaparken nelere dikkat edilmeli? Spor yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler neler, birlikte göz atalım.

1 . Aç ve Tok Olmak

Spor yaparken atlanan konuların en başında yemek geliyor. Yemeğinizi spor yapmaya başlamadan en az 2 saat öncesinde yemeniz önemli. Egzersiz sırasında midenin aşırı dolu olması egzersizi zorlaştırır, krampların olmasına yol açabilir. Aynı şekilde spor yaparken tamamen aç olmamaya da özen göstermelisiniz. Eğer zaman ile ilgili sıkıntı yaşadıysanız ve açsanız 1 elma, yulaflı müsli ya da ufak ara öğün atıştırmalıkları yiyebilirsiniz.

2 . Isınma

Isınmadan spor yapmak kalp, damar ve solunum sistemi bozuklukları ve kalpte ritm bozukluklarına yol açabilir. Isınma egzersizlerine yer vererek spor yaptığınızda olası sakatlıkların da önüne geçersiniz. Kısa esneme hareketleri, hafif tempolu yürüyüş gibi hareketler ile ısınma egzersizlerinizi tamamlayabilirsiniz.

3 . Su

Spor yapmaya başlamadan önce en az yarım litre su içmeye dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde spor esnasında ve spor bittikten sonra da su tüketimine devam etmek ter yolu ile kaybedilen sıvı ihtiyacını karşılayacak, kasların kasılmaya karşı dayanıklılığı su sayesinde sağlanacaktır.

4 . Kıyafet

Spor yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de kıyafet seçimi. Spor yaparken rahat, vücudunuzu sıkmayan, uygun kıyafetler tercihiniz olmalı. Spor yaparken seçebileceğiniz kıyafetler için spor giyim ürünleri sayfamızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca spor yaparken ter ile birleşip cildinize zarar vermemesi için makyajınızı da mutlaka çıkarmalısınız.

5 . Protein

Spor yapan kişilerin beslenme programlarında proteinli gıdalara yer vermeleri kas oluşumu ve gelişimi için oldukça önemli. Beslenme programınıza protein içeriği yüksek olan gıdalardan ekleyebilirsiniz.

6 . Esneme Hareketleri

Egzersiz programı sonralarında direkt olarak duşa gitmek yerine öncesinde kısa esneme hareketleri uygulamak olası kas ağrılarından sizi kurtaracaktır.

7 . Ayakkabı

Spor yaparken seçilen ayakkabının ayak yapısına uygun olması, spor yaparken sıkmaması rahatsız etmemesi ayağı vurmaması ayak sağlığı ve sporun kalitesi için oldukça önemli, bu yüzden spor yapmaya başlamadan önce iyice araştırarak ayak yapınıza uygun kaliteli bir ayakkabı tercih edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir