Spor Yaparken Dalak Şişmesi Nasıl Önlenir?

Özellikle koşu gibi spor egzersizleri esnasında yaşanan dalak şişmesinden korunmak için aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz.

1 . Spora başlamadan önce sağlam ısının. Vücut henüz ısınmadan koşuya başlamak dalağın şişmesine neden olan durumlardan birisi. Koşu ya da spor öncesi bir kaç dakika hafif yürümek, ya da ısınma hareketleri dalak şişmesini önleyecektir.

spor yaparken dalak şişmesi

2 . Spora başlamadan önce yediklerinize çok dikkat edin. Yağ ve lif oranı yüksek yiyecekleri sindirmek diğerlerine göre daha zordur. Bu arz yiyecekleri spordan bir – iki saat öncesinde tüketmek mide krampları, dalak şişmesi gibi ciddi sıkıntılar yaratabilir. Koşulardan önceki son öğününüzde çok hafif yemek yiyin. 

dalak-sismesi

3.  Spora başladıktan sonra dalak şişmesi problemi yaşadıysanız hemen yavaşlayın ve derin nefes alışverişlerine başlayın.  Şişmenin olduğu tarafın tersindeki ayak yere değerken nefes vermeyi deneyin, bu sizi rahatlatacaktır. Örneğin eğer sağ tarafınızda şişme hissederseniz, yavaşlayın ve sol ayağınız yere vururken nefes verin. Bu şekilde sağ tarafınızdaki şişme de son bulacaktır.

Kaynak :

  • https://www.runnersworldtr.com/dalak-sismesini-engellemenin-3-yolu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir