Spor Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Spordan önce beslenmek ne kadar önemliyse, spordan sonra beslenmekte bir o kadar önemlidir. Antrenman sırasında kaybedilen enerjinin, su ve minerallerin mutlaka yerine konulması gerekir. Bu sebeple spor yaptıktan sonra mutlaka karbonhidrat ağırlıklı ana öğün tavsiye edilir. Yanında ise atıştırmalıklar ve meyve suları tercih edilebilir.

spor sonrası beslenme nasıl olmalıSpor sonrası beslenmenin temel amacı antrenman sırasında kaslarda boşalan glikojen depolarını doldurmaktır. Kaslardaki glikojen depoları doldurulmazsa kas yapısını korumak ve kasların yenilenmesini sağlamak kolay mümkün olmaz. Üstelik yoğun antrenmanla kaybedilen enerjiden dolayı, eğer vücut uzun süre aç bırakılırsa kaslar yorgun düşer. Bu nedenle, spor  sonrası beslenmenin çok zaman sonra değil, en geç 1 saat içerisinde yapılması önemlidir. 1 saat sonra her geçen dakika kaslardaki glikojen depoları iyice boşalmaya başlıyor ve 2 ila 3 saatin sonunda ise kas yorgunluğu baş gösteriyor.

spor sonrası beslenme nasıl olmalıElbette yalnızca karbonhidrat tüketmek de doğru değildir. Zengin karbonhidratlı ana öğünün içerisinde proteinlerin de yer alması gerekir. Çünkü proteinler antrenman sırasında mikroskobik yırtılmalar gösteren kasların onarılması için şarttır. Hem karbonhidratlı besinleri hem de proteinli besinleri birlikte tüketerek antrenman sonrası yaşanabilecek olumsuzluklar kolayca kurtulabilirsiniz. Yenilebilecek gıdalara örnek vermek gerekirse; makarna, somon, peynirli sandviç, taze sıkılmış meyve suyu, pirinç, sebze, tavuk ızgara olabilir. Bu yemekler arasından istediklerinizi kombine edebilirsiniz.

Antrenman Sonrası Su Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Antrenman sonrasında beslenme kadar temel olan başka bir durum ise su tüketilmesi gerektiğidir. Su yaşamımız için temel sıvıdır. Kaybedilen sıvının mutlaka yerine konulması şarttır. Antrenmanın yoğunluğuna bakarak, yaklaşık olarak 500 ml kadar sıvı tüketilmesi önerilebilir. Vücutta sıvı azlığını idrar rengine bakarak anlayabilirsiniz. İdrar koyuysa, rengi açığa dönene kadar sıvı tüketmek gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir