Spor Öncesi Isınma Hareketleri

Birçok kişi yeteri kadar önemsemese de spor öncesinde ısınma hareketleri yapmak tahmin edilenden çok daha büyük bir öneme sahip. İnsanlar ister spor salonlarında ister evlerinde spor yapsınlar fark etmez hareketlere başlamadan önce mutlaka vücutlarının ısısını arttırmalıdır. Aktif ısınma, yarışma ya da antrenman öncesinde kişinin fizikse anlamda yapacağı ısınma olarak da bilinir. Pasif ısınma ise sportif tarzdaki sakatlıklardan sonra sporcuların rehabilitasyon döneminde yapmış oldukları ısınma şeklidir.

spor öncesi ısınma hareketleri

Isınma hareketleri yapılırken kaslar nazik bir şekilde uzatılır ve dokuların esnekliği arttırılmış olur. Bu hareketler doğru bir şekilde yapılırsa bu hareketler sayesinde spor kaynaklı sakatlıkların da önüne geçilecektir. Özellikle de gerdirme hareketleri öncesinde mutlaka ısınma hareketlerinin yapılması gerekir.

spor öncesi hareketleri

Hareketlere başlarken öncelikli olarak baş her iki yana birkaç defa çevrilmeli. Sonrasında kollar en az 10’ar saniye ara ile her iki yana doğru esnetilmeli. Ardından kollar başın üzerinde olacak şekilde gerinme pozisyonuna geçilir. Kolların ardından ise bacakların arkası gerdirilir.

spor yapmadan önce hangi hareketleri yapmalı

Bir diğer adımda ise dizler kırılmadan ellerin parmaklarının ayakların parmaklarına değdirilmesi hareketine geçilir. Diğer bir ısınma hareketinde ise sırtüstü ısındıktan sonra bacak diz bölgesinden yukarıya doğru çekilmeye başlayacaktır. Isınma hareketleri yapılırken mümkün olduğu kadar hareketlerin yavaşta gerçekleştirilmesi gerekmekte. Bu sayede vücut çok daha etkili bir şekilde ısınacak ve daha sonrasında yapılacak spor sonrasında vücutta herhangi bir sorun meydana gelmeyecektir.