Spor Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı?

Antrenmanların başarısı yalnızca çalışmayla değil, aynı zamanda sağlıklı, dengeli ve doğru bir beslenme programıyla birlikte gelişir. Spor öncesinde yapılan doğru besin tercihleri antrenmanın kalitesini direkt olarak etkiler.

spor öncesi beslenme nasıl olmalıSon zamanlarda spor birçok kişinin yaşamına hızla girmeye başladı. Bunun üzerinde sağlıklı yaşama isteğinin çok büyük etkisi var. Çünkü spor yapan bir kişinin yapmayan bir kişiye göre daha sağlıklı olma şansı olduğu bir gerçektir. Yapılan araştırmalar sporun kalp ve damar hastalıklarını % 30 oranında azalttığını gösteriyor. Elbette bir de kilo işi var. Spor sayesinde yağları kolay ve sağlıklı bir şekilde yakarak kilo vermek de mümkün. Ama; spor yaparken ne kadar doğru tercihlerde bulunuyoruz? Doğru bildiklerimiz acaba gerçekten doğru mu? Örneğin spordan önce bir şeyler yemenin performansı düşüreceği ve spor sırasında şişkinlik yaratacağına dair bir inanış var. Bunun doğru olmadığını söylemek gerekiyor.

İşin doğrusu, spordan 3 ya da 4 saat kadar önce ana öğünü, spordan 1 ya da 2 saat önce de ara öğünü yapmış olmak çok önemli. Yalnız, burada ne yediğinizin önemi büyük. Yiyecek tercihi kesinlikle kolay sindirilebilir olmalıdır. Yüksek glisemik endeksine sahip olan, yani kan şekerini ani yükselterek insülinin yetersiz kalmasına yol açan yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor. Şekerli gıdalar, işlenmiş gıdalar, dondurulmuş gıdalar bu sınıfa giriyor. Yüksek glisemik endeksli gıdalar yağ yakımını engeller. Bu sebeple antrenmandan önce yemek tercihlerinde yağı düşük ama komplex karbonhidrat bakımından zengin gıdalara yönelmekte fayda var.

spor öncesi beslenme nasıl olmalıSpor Öncesi Beslenme için Tercih Edilebilecek Besinler

  • Düşük şekerli yulaf
  • Düşük şekerli ve besleyici müsli
  • Yağsız ya da yarım yağlı süt
  • 3 ya da 4 adet kepekli bisküvi
  • Yarım yağlı yoğurt
  • Meyveli süt
  • Ceviz içi, badem, fındık
  • Tam tahıllı ekmek içinde üçgen peynir vs.

Yukarıdaki yiyeceklerin bir ya da birkaçını birlikte tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir