Sırt Ağrıları için 4 Egzersiz

Duruş bozuklukları, masa başı işler, uzun süre hareket kalmak ya da ağır bir şeyler kaldırmak zamanla sırt ağrısına yol açarak günlük hayatın kalitesini olumsuz etkileyebilir. Her beş kişiden birinin hayatı boyunca en az bir kez sırt ağrısına maruz kaldığı düşünüldüğünde, bu rahatsızlığın önemli hastalıkların da belirtisi  olabileceğini de göz önünde bulundurmak gerekir. Sırt ağrıları çok ciddi seviyeye çıkmadan, basit egzersizler ile rahatlatılabilecek bir rahatsızlıktır. Aşağıda yer alan egzersizleri düzenli olarak yaparak sırt ağrılarınızı hafifletebilir, uzun vadede geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

Sırt Ağrıları için Egzersizler

1 . Derin Lunge

Matınızın üzerinde dizlerinizin üstüne çökün. Öne doğru eğilin ve ellerinizi öne matınızın üzerine yerleştirin. Sağ ayağınızı sağ elinizle başparmağınızın yanına yerleştirin ve ellerinizi yerden kaldırın, stabilite için kalçalarınıza yerleştirin.Gövde dik durana kadar göğsünüzü yavaşça kaldırın. Sağ diz 90 ° açıda ve sağ ayak bileğinizin hemen üstünde bükün. Sol ayak yerde parmak ucunda kalsın. Ardından sağ dizinizi yavaşça bükün ve dik bir üst vücut sağlayın. 20 saniye bu pozisyonda bekleyin. Gerginliği sağ uyluğunuzda hissettikten sonra yavaşça başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bacak değiştirerek hareketi tekrarlayın.

2 . Pigeon Stretch

Pozisyona yerde oturarak başlayın. Sağ ayağınızı ayak üstü yere bakacak şekilde yere dümdüz bir şekilde uzatın. Sol ayağınızı mümkün olduğunca göğüs hizasına getirip dizden kırın. Sol ayak sağ ayağın hizasında yer alsın. Ellerinizi önde avuç içleri yere bakacak şekilde tutun ve gövdenizi yükseltip dikleştirin. Başınız öne baksın. Kaslarınızda gerginliği hissedin.  Bu pozisyonda 20 saniye kalıp hareketi diğer tarafınız için uygulayın.

3 . Cat – Cow Stretch

Matınızın üzerinde dizlerinizin üzerinde olacak şekilde durun. Ellerinizi de yere koyarak masa pozisyonu alın. Eller omuz hizasında, dizler ise tam kalça altlarında olmalı. Başınızı merkeze alın ve yere bakın. Nefes vererek omuz ve dizlerinizin pozisyonunu bozmadan omurganızı tavana doğru kaldırın. Vücudunuz sanki bir yay gibi şekillensin. Bu esnada başınızı çeneden göğsünüze doğru yaklaştırın. Bu pozisyonda 3 -4 saniye kadar kalıp bu kez başınızı kaldırın ve göğsünüzü içeriye alarak sırt bölgenizi tam tersi olacak şekilde içe doğru çekin. Hareketi 10 -20 saniye boyunca tekrar edin.

4 . Bridge Pozu

Sırt üstü matınızın üzerine uzanın. Dizlerinizi kırıp ayak tabanlarınızı yere basın. Kollarınızı yanlarınıza alın ve kalçanızı kontrollü bir şekilde havaya kaldırıp düz bir çizgi halini alın. Karın bölgenizi sıkarken bir ayağınızı yerden bir kez kaldırın, geri yerleştirin ve diğer ayağını kaldırın. Ya da alternatif olarak karın sıkılı iken pozisyonu bozmadan yürüyün. Hareketi 1 dakika boyunca tekrar edin.