Sıkı Kalçalar için 4 Esneme Hareketi

Esneme hareketleri vücuttaki gerginliği azaltmak, vücuda esneklik sağlamak ve kas sağlığını korumak için gün içinde mutlaka yapılması gereken egzersiz türlerinden biri. Özellikle gün içinde sürekli oturmak zorunda olduğunuz bir işiniz varsa kalça bölgesinde oluşan gerginliği azaltmak için bazı küçük esneme hareketlerini yapabilirsiniz. İşte kalça bölgenizi sıkılaştırmaya ve gerginliğini azaltmaya yardımcı stretching hareketleri .

1. Figure Four

Matınızın üzerine sırt üstü yatın. Dizlerinizi kırın. Ayak tabanlarınız yere tam olarak bassın ve kalça bölgenize yakın olsun. Kollarınızı yanlarınıza alın. Sağ ayağınızı dizinizin hemen altında sol bacağınızın üzerine yerleştirin. Her iki elinizle de sol bacağınızı kavrayın. Başınızı ve omuzlarınızı yerden kaldırın ve dirseğinizi bükerek hafifçe sol dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sağ kalçanızda baskı hissedeceksiniz. Kendinizi çok fazla zorlamayın, hafif bir baskı yeterli olacaktır. Bir kaç saniye bekleyip aynı hareketi diğer bacağınız için de tekrar edin.

2. Upward-Facing Dog

Ayaklarınızın üstleri yere, ayak parmaklarınız arkaya bakacak şekilde bir mat üzerine yüz üstü yatın. Her iki avucunuzu omuzlarınızın yanına yerleştirin ve göğsünüzü rahat bırakarak ellerinizden destek alıp kendinizi yukarıya kaldırın. Yavaşça kalçalarınızı da yerden kaldırın. Bu esnada avuçlarınızdan destek alın. Kalçanızı hafifçe bastırın ve başınızla olabildiğince yukarı bakın. Bu pozisyonda bir kaç saniye durun.

3. Floor Bow

Yüz üstü matınızın üzerine yatın. Bacaklarınızı dizlerden kırarak topuklarınızı yavaşça poponuza doğru yaklaştırın. Sol eliniz ile sol ayağınızın dışını, sağ eliniz ile ise sağ ayağınızın dışını tutun ve dizlerinizi ve göğsünüzü aynı anda yerden kaldırarak görseldeki gibi bir şekil alın. Başınız öne baksın. Hafif bir baskı yakaladıktan sonra bir kaç saniye bu pozsiyonda kalıp başlangıç pozisyonuna geri dönün.

4. Bridge Pose

Dizleriniz bükülmüş bir şekilde sırt üstü yere yatın. Ayaklarınız tabanlardan yere bassın, kalça genişliğinde açık olsun. Kollarınızı ise yanlarınızı düz bir şekilde koyun. Boynunuz rahat olacak bir şekilde kol, ayak ve avuçlardan destek alarak kalçanızı yavaşça yukarıya kaldırın. Düz bir çizgi gibi olsun, kalça bölgenizde hafif bir baskı hissedene dek kaldırın. Bir kaç saniye bu pozisyonda durarak başlangıç pozisyonuna geri dönün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir