Sabahları Yapabileceğiniz Basit Sabah Egzersizleri

Sabah sporu yapmanın forma girmek ve kilo kontrolünü sağlamak için ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Ama sabah sporu denilince akla o kadar çok spor ve egzersiz geliyor ki, hangisini yapacağına insan bazen şaşırabiliyor. Öncelikle sabah egzersizlerini mümkün olduğu kadar yorucu olmadan ve basit bir şekilde tamamlamak gerektiğini söylemek lazım. Yani sabah uyanıp öyle salona gitmek veya hiç dışarı çıkmak istemiyor olduğunuzda koşuya gitmek de zorunda değilsiniz. Evde kolay ve basit şekilde sabah egzersizlerinizi tamamlayabilir ve güne dinç bir şekilde başlayabilirsiniz.

Sabah sporunu genel olarak vücut ağırlığı ile yapılacak ve orta tempoda sürdürülebilecek egzersizlerden oluşturmak gerekiyor. Mutlaka yeterli sayıda yapmak ve asla vücudu zorlamamak önemlidir. Sabah sporuna yeni başlayanlar genelde heyecanla her hareketi gereğinden fazla yaptığı ve vücutları soğuk olduğu için çoğu defa sakatlanma riskiyle karşılaşabilir.

Sabah Vakitlerinde Hangi Sabah Egzersizleri Yapılır?

sabah egzersizleriŞINAV: En bilindik hareketlerdendir. Aslında sabah için ağır bile sayılabilir ama üst vücudu çalıştırmak için oldukça idealdir. Şınavla birlikte kol, göğüs ve sırt kasları çalışır. Aşırıya kaçmadan yeterli sayıda yapılırsa kısa sürede faydası görülür.

Şınav çekebilmek için yere paralel ve yüzüstü uzanılır, kollar iki yana göğüs hizasından açılır, eller yere basar ve ayak ucunda vücut bir aşağı bir yukarı kaldırılır. İlk başta kilo problemi yaşayanlar bu hareketi yapmakta, vücutlarını indirmek ve kaldırmakta zorlansalar da yılmamalılardır. Günde 5 tane de yapılabilir, isteğe göre 20 tane de yapılabilir. Vücudunuzun zorlandığı sayıyı kendiniz belirleyebilirsiniz.

SQUAT: Omurga için en sağlıklı sabah egzersizleri arasındadır. Birçok farklı hareketle birlikte yapılabilen squat hareketinin en genel şekli ayaklar omuz genişliğinde açılır, kollar yere paralel olacak şekilde kaldırılır ve yalnızca dizler bükülerek çömelme ve kalkma hareketi yapılır. Burada önemli olan her çömelmede 5 saniye kadar beklemek ve vücudun pozisyonunu kaybetmemektir. Özellikle üst bacağa ciddi bir yükün bindiği bu hareketle kolayca şekle girebilirsiniz. 10 tane yapmak yeterli olacaktır.

sabah egzersizleriMAKAS: Karın kaslarını çalıştıran basit hareketlerdendir. Sırt üstü yatılır ve avuç içleri yere bakacak şekilde yerleştirilir. Bu pozisyondayken ayaklar kalçadan yukarı kaldırılır. 20-30 santim kadar kaldırmak yeterli olacaktır. Önemli olan bacaklar ile yerin temasını kesmek. Daha sonra, bu konumdayken bir bacak olabildiğinde yukarı kaldırılır ve indirilir, diğer bacakla da aynı hareket tekrarlanır. Bacaklar hareket boyunca hiç yere değmeyeceği için ciddi derecede yağ yakıcıdır.

KÖPRÜ: Eklemler için çok ideal olan bu haraketi yapmak oldukça basittir. Yere uzanılır ve bu konumdayken dizler karna doğru çekilir. Ayak tabanlarının yere değiyor olması gerekir. Daha sonra ayak tabanlarından güç alınarak kalça yukarı doğru kaldırılır. Yük sırta biner ve kalça havaya kalkmış olur. Ayaklar tüm hareket boyunca yere tabandan değmelidir. Kalça havaya kalktığında 10 saniye kadar beklemek yeterli olur. Bu hareketi 10 defa tekrarlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir