Sabah Sporunun Faydaları Nelerdir?

Birçok uzmanın sabah sporunu tavsiye etmelerinin altında yatan neden yağ yakımıdır. Biliyorsunuz ki, uyuyan beden uyurken de enerji harcar. Gece boyunca hormonlar salgılanır, organlar çalışır ve tüm karbonhidrat depoları tükenir. Sabah kahvaltıdan önce yapılan spor sırasında vücudun kullanabileceği tek bir enerji kaynağı vardır, o da yağlardan başka bir şey değildir. Bu nedenle aç karnına yapılan tüm kardiyo egzersizleri, koşular ve çok aşırıya kaçmayan sporlar çok iyi bir yağ yakımı sağlar. Ancak, yoğun derecede yapılan spor faydadan çok zarar verir. Enerjisiz kalan vücut kendini korumaya alacağı gibi, gün içerisinde bitkin düşmeniz de mümkündür.

Sabah Sporu ve Psikoloji

Sabah Sporunun FaydalarıSabahları kalkıp spor yapmak kolay değildir. Hatta sabah yataktan çıkıp dışarıya çıkmak daha da zordur. Ama kesinlikle söylemeliyiz ki, sabah sporuna bir kere alıştığınız zaman kolay kolay vazgeçemeyeceğiniz bir aktivite haline gelecek. Şöyle güne esneme ve germe hareketleriyle başlamak, sonrasında ise kalbi yormayan hafif bir koşu yapmak gibisi yoktur. Yorulacağınızı düşünebilirsiniz ama aslında bu tip bir yaşam biçiminde güne daima zinde başlamış olursunuz. Üstelik vereceğiniz kilolar ve şekle sokacağınız vücudunuz da cabası.

Sabah sporunun insanın üzerinde psikolojik olarak da büyük bir etkisi vardır. Her şeyden önce içinde olduğunuz kasvetli havayı dağıtmanızı sağlar. Güne nasıl başlarsanız o günün öyle geçeceğini unutmayın. Gün içerisinde yaşayacağınız stresle kolayca mücadele edebilirsiniz. Çünkü sporla birlikte salgılayacağınız hormonlar uzun süre sizi pozitif olarak etkileyecektir. Sabah sporu özellikle tek başına yapıldığında ruhu dinlendirmeyi de sağlar. Çok değil, saatinizi yalnızca yarım saat önce kalkmaya ayarlamanız yeter de artar bile.

Sabah Sporunun Faydaları

Sabah Sporunun Faydaları

  • Sabah sporu aç karnına yapıldığında önemli ölçüde yağ yakılmasını sağlar. Önemli olan 20 – 30 dakikalık hafif koşu ve germe hareketleri yapılmasıdır. Düzenli sabah sporu yaptıktan sonra, etkilerine siz bile şaşıracaksınız.
  • Sabah sporu kasları destekler ve kondisyon tutmayı sağlar.
  • Sabah sporu sayesinde kalp ve damar sistemini korumuş, kolesterolü azaltmış olursunuz.

Sabah sporu büyüme hormonlarını tetikler. Bu sayede insülin hassaslığı gelişir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir